Wino z kwiatów hibiskusa (malwy sudańskiej)

Awatar użytkownika
Twaróg
Klub Chlora
Posty: 99
Rejestracja: 01 mar 2018, 17:04

Wino z kwiatów hibiskusa (malwy sudańskiej)

Post autor: Twaróg » 15 wrz 2018, 10:57

Może to nie jest czas na takie winko bo jeszcze sezon owocowy trwa ale myślę że przepis komuś się przyda. Winko wychodzi fajne, lekkie i przyjemne w smaku. Wino to dość szybko się klaruje i nadaje się do spożycia. Ja preferuję opcję na półsłodko ale także fajnie smakuje wytrawne. Kwiat hibiskusa można nabyć w jakimś sklepie zielarskim ale także i w spożywczym. Najlepiej jednak wychodzi kupić na aledrogo.

Przepis na 10 L wina o mocy 12 %

- Kwiat hibiskusa (susz) - 140 g
- Woda - 8,8 l
- Cukier - 1,9 kg
- Rodzynki - 300 g
- Pożywka DAF - 5g
- Drożdże (Saint Georges S101) - stosuję takie ponieważ mają niską tolerancję na alk, według producenta do 13 %

Także zaczynamy :director
Wodę wlewam do gara, wrzucam kwiatki i dosłownie robię herbatkę, gotuję przez 5 minutek żeby wydobyć aromat. Rozdzielam wodę tak żeby obgotować hibiskusa dwa razy. Płyn krwisto czerwony wlewam do pojemnika fermentacyjnego a na kwiatki ponownie nalewam wodę i gotuję herbatkę ponownie. Wtedy jest pewność że hibiskus odda wszystko co ma w sobie. Nie zapominajmy o cukrze który trzeba dodać. W tym przypadku dodaję cukru przy drugim robieniu herbatki. Rozpuszczam go i całość (razem z kwiatkami) wlewam do pojemnika fermentacyjnego. Cukier można dać na raz bo jest go nie wiele. Jak widać filozofii nie ma. Czekam aż ostygnie i zadaje drożdże. Na drugi dzień przelewam rodzynki kilkakrotnie wrzątkiem i dodaje do nastawu. Po dwóch dniach dodaję pożywki DAF. Jest ona tu konieczna i nie zapominajmy o niej. Po zakończeniu fermentacji oddzielamy kwiatki od młodego winka i przelewamy do gąsiorka bądź innego pojemnika, zamkniętego korkiem z rurką fermentacyjną. Ważne żeby wino było nalane do pełna i miało jak najmniej styku z powietrzem. Po pierwszym obciągu wina dodaje napar z herbaty. Robię dosłownie takiego czaja (kilka łyżek herbaty liściastej i 500 ml wody) i dodaje do młodego winka.
Robiłem kilka razy to wino i zawsze wychodziło i bardzo szybko się klarowało. Polecam spróbować. Powodzenia :okok:

Awatar użytkownika
kamilpl82
Posty: 650
Rejestracja: 01 mar 2018, 15:22
Lokalizacja: Wielkopolska
Kontakt:

Re: Wino z kwiatów hibiskusa (malwy sudańskiej)

Post autor: kamilpl82 » 16 wrz 2018, 18:36

Herbata jest zajefajna w smaku, więc winem też na pewno się zainteresuje, a myślę jeszcze o nalewce.
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.

https://www.alkoholeforum.pl

EmileVam
Posty: 1
Rejestracja: 01 paź 2019, 10:00
Lokalizacja: Burkina Faso
Kontakt:

Wino z kwiatów hibiskusa malwy sudańskiej

Post autor: EmileVam » 12 paź 2019, 17:15

Przeczytałem tytuł: Wino, płodność i błękit, no i szukam gdzie ta płodność?
Z winem w szkle to jakaś przedziwna sprawa, bo w wielu krajach, właśnie z myślą o turystach, alkohol sprzedawany jest w plastiku, żeby bagaż wagi nie przekroczył.
KONIEC przynajmniej na ten rok..

Awatar użytkownika
majkaistefan
Posty: 4
Rejestracja: 08 lis 2019, 23:41

Re: Wino z kwiatów hibiskusa (malwy sudańskiej)

Post autor: majkaistefan » 10 mar 2020, 22:06

Fajny przepis. Mam pare krzakow Hibiscusa ale nie wiem czy to sie nadaje.
Ma ktos jakas wieksza wiedze?

Stefan

Awatar użytkownika
Twaróg
Klub Chlora
Posty: 99
Rejestracja: 01 mar 2018, 17:04

Re: Wino z kwiatów hibiskusa (malwy sudańskiej)

Post autor: Twaróg » 13 mar 2020, 9:51

Te krzaki raczej się nie nadają. Nie wiem dokładnie jaką odmianę posiadasz ale to musi być malwa sudańska.

ODPOWIEDZ
kuchnie warszawa opinie