INWERT ile fruktozy i glukozy ?

Awatar użytkownika
Siara76
Moderator
Posty: 491
Rejestracja: 27 lut 2018, 19:12

INWERT ile fruktozy i glukozy ?

Post autor: Siara76 » 02 lip 2018, 11:37

Witam szanowne grono w związku z ostatnimi obserwacjami w temacie invertu cukru ..mam pytanie czy ktoś ma, zna kogoś w cukrowni laboratorium aby przeprowadzić badanie cukru po invercie? Jak się to ma w rzeczywistości czy proces ten prowadzi i w jakim stopniu do rozkładu sacharozy na glukoze i fruktoze?!

Awatar użytkownika
doctore
Posty: 517
Rejestracja: 05 mar 2018, 12:20
Lokalizacja: 3 city

Re: INWERT ile fruktozy i glukozy ?

Post autor: doctore » 02 lip 2018, 11:45

Ja kiedyś robiłem inwert cukru ale zarzuciłem to z powodu lenistwa i braku zauważalnej różnicy ale przede wszystkim lenistwa. Teraz dla mnie to nie ma znaczenia ponieważ przeszedłem na glukozę. :zabawa
Chętnie natomiast dowiedziałbym się w jakim stopniu metodami domowymi jesteśmy w stanie rozłożyć sacharozę na cukry proste.

Awatar użytkownika
Siara76
Moderator
Posty: 491
Rejestracja: 27 lut 2018, 19:12

Re: INWERT ile fruktozy i glukozy ?

Post autor: Siara76 » 03 lip 2018, 10:19

I :moon nikt nic?

Awatar użytkownika
doctore
Posty: 517
Rejestracja: 05 mar 2018, 12:20
Lokalizacja: 3 city

Re: INWERT ile fruktozy i glukozy ?

Post autor: doctore » 03 lip 2018, 11:42

Siara76 pisze:
03 lip 2018, 10:19
I :moon nikt nic?
To nie taka prosta sprawa.
Mało kto ma dostęp do wyspecjalizowanego laboratorium. Poza tym wiadomym jest, że za rozkład sacharozy na cukry proste poprzez hydrolizę odpowiada enzym o nazwie inwertaza oraz podgrzewanie w środowisku kwaśnym wytworzonym przez dodanie nisko lub średnio stężonego kwasu solnego więc samo podgrzewanie syropu cukrowego z dodatkiem kwasku cytrynowego za wiele chyba nie pomoże :icon_abaras:
Sama inwertaza jako enzym występuje głównie w komórkach roślinnych a najłatwiej izoluje się go z komórek drożdży. Inwertaza wytwarzana jest też przez pszczoły hydrolizując sacharozę podczas powstawania miodu.
Prawdopodobnie, podgrzewanie syropu cukrowego z kwaskiem cytrynowym coś tam zrobi ale na ile, nie mam pojęcia :bezradny:
Nigdzie nie natknąłem się na wiadomości jakie ma być stężenie sacharozy, jaka woda (kranówa czy destylowana), jaka ilość kwasku cytrynowego dodać do syropu oraz w jakiej temperaturze i jak długo przeprowadzać ten proces hydrolizy.
Dlatego też wszystkie ręce na pokład i szukajmy kogoś, kto może nam pomóc. Pewnie chemicy entuzjaści robili takie doświadczenia dla celów czysto prywatnych.

Awatar użytkownika
doctore
Posty: 517
Rejestracja: 05 mar 2018, 12:20
Lokalizacja: 3 city

Re: INWERT ile fruktozy i glukozy ?

Post autor: doctore » 06 lip 2018, 10:24

To może podsumuję to tak na co natknąłem się w necie:

Pierwszym etapem produkcji cukru inwertowanego jest hydroliza, czyli rozpad sacharozy na budujące ją cząsteczki. Hydroliza może zajść już pod wpływem ogrzewania wodnego roztworu cukru stołowego, jednak zwykle reakcję przyspiesza się dodatkiem katalizatora – sacharazy i inwertazy. Taki sam efekt osiąga się, dodając kwas, np. solny, cytrynowy lub kwas winowy. Enzym niezbędny do inwersji cukru produkują drożdże i pszczoły, a cukier inwertowany jest głównym składnikiem miodu.

A teraz jak przeprowadzić hydrolizę w warunkach domowych:

Sacharozę miesza się z wodą w stosunku wagowym 2:1 i dodaje 1 g kwasu cytrynowego lub 20 g soku z cytryny na każdy kilogram użytego cukru stołowego. Mieszaninę podgrzewa się do temperatury 114 ºC, a następnie zdejmuje ze źródła ciepła i chłodzi powoli w temperaturze pokojowej.

Mam nadzieję, że ten post wyjaśni teraz wszelkie wątpliwości na temat inwertowania sacharozy w warunkach domowych. I teraz pytanie i prośba do kol. Siara76. Czy podgrzewając w ten sposób mieszaninę da się uzyskać temperaturę 114 ºC?

Awatar użytkownika
Spawacz
Posty: 439
Rejestracja: 27 lut 2018, 13:27
Lokalizacja: zach-pom

Re: INWERT ile fruktozy i glukozy ?

Post autor: Spawacz » 06 lip 2018, 11:14

Naczynko szczelne, 1.7 bara i 114 sC jest. Jak dobrze licze :icon_abaras:

Awatar użytkownika
doctore
Posty: 517
Rejestracja: 05 mar 2018, 12:20
Lokalizacja: 3 city

Re: INWERT ile fruktozy i glukozy ?

Post autor: doctore » 06 lip 2018, 11:21

Chyba niekoniecznie szczelne ponieważ nie gotujemy wody tylko gęsty syrop a on będzie miał chyba wyższą temperaturę wrzenia :icon_abaras:

Awatar użytkownika
Spawacz
Posty: 439
Rejestracja: 27 lut 2018, 13:27
Lokalizacja: zach-pom

Re: INWERT ile fruktozy i glukozy ?

Post autor: Spawacz » 06 lip 2018, 13:27

No tak ale by doprowadzić do wrzenia coś innego jak woda to potrzeba mniejszej bądź wyższej temperatury. Roztwór wody z sacharozą bedzie wg mnie miał 100+ biorąc pod uwagę temperaturę topnienia cukru. Wodę max można zagotować do 400 sC z hakiem przy ciśnieniu 22 lub 24 bar. A żeby uzyskać 114 trza zamknąć szczelnie naczynie. Więcej jak 100, zależy od ciśnienia atmosferycznego dnia, nie osiągniemy na kuchence przy otwartym naczyniu. Aczkolwiek mogę się mylić trzeba by zmierzyć temp karmelu :2smiech

Awatar użytkownika
Siara76
Moderator
Posty: 491
Rejestracja: 27 lut 2018, 19:12

Re: INWERT ile fruktozy i glukozy ?

Post autor: Siara76 » 07 lip 2018, 22:59

Będę robił to zmierzę temperaturę roztworu :daumenhoh

Awatar użytkownika
Siara76
Moderator
Posty: 491
Rejestracja: 27 lut 2018, 19:12

Re: INWERT ile fruktozy i glukozy ?

Post autor: Siara76 » 09 lip 2018, 19:25

Witam a więc tak zmierzyłem temp gotującego się syropu cukrowego podczas robienia inwertu ,która wynosiła 115-120 °c :zdziwko

Awatar użytkownika
doctore
Posty: 517
Rejestracja: 05 mar 2018, 12:20
Lokalizacja: 3 city

Re: INWERT ile fruktozy i glukozy ?

Post autor: doctore » 09 lip 2018, 20:22

I o to chodziło, a zrobiłeś w takich proporcjach jak podałem?

ODPOWIEDZ
kuchnie warszawa opinie