Przepis na rum

Awatar użytkownika
zalobik
Klub Chlora
Posty: 242
Rejestracja: 20 mar 2018, 6:12

Re: Przepis na rum

Post autor: zalobik » 15 kwie 2019, 18:29

Cześć, "sprawnym rumiarzem" raczej nie jestem, ale ja robię to tak.
Rozrabiam melasę trzcinową z gorącą wodą do 25 blg (ok 1 kg melasy na 3-3,5 litra wody). Po ostygnięciu do 30 st. dodaję antypianę i drożdze dedykowane (zdarzyło mi się na BL i rum też wyszedł niezły). Kiedy blg przestanie spadać i zatrzyma się w okolicy 8 blg (niecukry). Zalewam płyn z nad osadu i trzymam jeszcze około tygodnia. Pierwsza destylacja bez cięcia frakcji do 99 st. na kotle. Jak uzbieram kilka wsadów surówki rozcieńczam ją wodą lub dundrem do 30% i na małej mocy ok 1kw gotuję do około 92 st. na kotle. Resztę odbieram do 0,5 litrowych butelek i po kilku dniach decyduję, co dodać do serca, a co do kolejnego gotowania surówki. Cukru nie dodaję wcale ani trzcinowego, ani białego. Przy cenach melasy z akcji, wg mnie nie ma to sensu.
Powodzenia.
"Teoretycznie, nie ma różnicy między teorią a praktyką, ale w praktyce jest" Y.B

Awatar użytkownika
radom1987
Posty: 108
Rejestracja: 13 gru 2018, 20:12
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

Re: Przepis na rum

Post autor: radom1987 » 15 kwie 2019, 18:37

Chciałbym kupić melasę od naszego forumowego kolegi kamilpl82. Cukier pewnie w jakimś markecie albo poszukam w jakiejś hurtowni. Chciałbym nastawić jakieś 40-50 litrów nastawu.
Mój sprzęt to garnek 30litrowy
https://www.browin.pl/sklep/produkt/340 ... zewnej-30l
Grzeję gazem na taborecie.
Kolumna jaką posiadam to ministill od radiusa z CU42 mm wysokość około 120 cm. Fermentował będę wszystko w piwnicy w domu u mojej mamy z racji, że mieszkam w bloku i nie mam gdzie pod ręką fermentować wszystkiego.

Zalobik a lepszy smak jest z samej melasy, czy po połączeniu z cukrem?

Awatar użytkownika
wawaldek11
Posty: 569
Rejestracja: 09 mar 2018, 22:28
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska

Re: Przepis na rum

Post autor: wawaldek11 » 15 kwie 2019, 18:52

Przy okazji zapytaj Kamila czy nie mógłby odsprzedać Ci drożdży do rumu? Ja mam distilamax SR, ale już swoje lata mają i nie wiem jak u nich z chęcią do życia :2smiech
Mniej jak ok. 30 kg melasy nie bierz. Jak już będzie u Ciebie to daj cynk.
Aromaty rumu z samej melasy są mocniejsze. Zawsze można dolać czystej do esencjonalnego rumu.

Awatar użytkownika
zalobik
Klub Chlora
Posty: 242
Rejestracja: 20 mar 2018, 6:12

Re: Przepis na rum

Post autor: zalobik » 15 kwie 2019, 20:05

@Radom
to oczywiście rzecz gustu, mnie smakuje bardziej z samej melasy. Tak jak pisze Kolega wawaldek11 z samej melasy jest bardziej aromatyczny, a ja wolę rum cięższy.
Ostatnio zmieniony 15 kwie 2019, 22:28 przez zalobik, łącznie zmieniany 1 raz.
"Teoretycznie, nie ma różnicy między teorią a praktyką, ale w praktyce jest" Y.B

Awatar użytkownika
radom1987
Posty: 108
Rejestracja: 13 gru 2018, 20:12
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

Re: Przepis na rum

Post autor: radom1987 » 15 kwie 2019, 20:43

I teraz oczywiście mam zagwozdkę. Zrobić z samej melasy czy dodać cukru. A ile mniej więcej otrzymam rumu z nastawu 50 litrowego z samej melasy??

Awatar użytkownika
doctore
Posty: 517
Rejestracja: 05 mar 2018, 12:20
Lokalizacja: 3 city

Re: Przepis na rum

Post autor: doctore » 09 maja 2019, 18:19

Słów kilka o melasie. Rozmawiałem dziś ze znajomym co robi trochę rumu i co dowiedziałem się.
Robił z melasy buraczanej i trzcinowej. Jednoznacznie określił, że jego zdaniem ta buraczana nie nadaje się na produkcję rumu i destylat jest niepijalny. Natomiast rum zrobiony z melasy trzcinowej jest tym o co nam chodzi w całej tej zabawie.
Każdy z nas ma swój punkt widzenia a ja przedstawiłem tylko jeden z nich. :bezradny:
On zakwasza roztwór melasy tak jak napisałem tu:
viewtopic.php?f=9&t=718
Ostatnio zmieniony 11 maja 2019, 17:31 przez Spawacz, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Link poprawiony

ODPOWIEDZ
kuchnie warszawa opinie