Żurawina

Awatar użytkownika
wawaldek11
Posty: 569
Rejestracja: 09 mar 2018, 22:28
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska

Żurawina

Post autor: wawaldek11 » 02 paź 2020, 17:57

Żurawina, to bardzo zdrowy owoc, coraz bardziej doceniany w wielu dziedzinach.
Odkąd sięgam pamięcią, w domu zawsze były przetwory - najczęściej przecier z cukrem 1:1 lub z małą przewagą cukru. Tak duży dodatek cukru zazwyczaj zabezpiecza przed fermentacją, ale zdarzało się, że zawartość "wykipiała".
Sposób wykonania: przebrane, przepłukane i osuszone jagody mielę maszynką do mięsa i dodaję cukier. Trzeba dość długo mieszać, aby cukier rozpuścił się i jednocześnie odgazował się. Uniknie się wtedy piany w słoiku.
Następnie rozlewam do czystych słoików, na wierzch łyżkę spirytusu i zakrętka. Nie pasteryzuję. Ale kontroluję czy czasem nie zaczyna fermentować - przecier zwiększa swą objętość. Wtedy krótka pasteryzacja.
Nie muszę dodawać, że bardzo ważny jest surowiec - najsmaczniejsze są żurawiny bagienne, dzikie. Mają wspaniały zapach mchu, torfowych bagien, lasu olszowego, kwaśnych owoców i innych nieznanych mi aromatów.
W tym roku przez roztargnienie kupiłem na OLX żurawinę z "niezanieczyszczonych terenów" i nie było to bagienna tylko wielkoowocowa z plantacji. Po zmieleniu lekko różowa, gorzkawa w smaku i ma mniej soku.
Nie mogłem się powstrzymać i kupiłem bagienną z okolic Nidzicy. I to jest to taki owoc, który znam :daumenhoh
Najczęściej dodaję do herbaty, ale też do białego sera, żona dodaje do sosów - ze wszystkim jest dobra. No i oczywiście nalewka - na szybko: słoiczek przecieru plus wódeczka, kilka dni, cedzenie, filtrowanie i smakuje :winko:

Awatar użytkownika
kamilpl82
Posty: 650
Rejestracja: 01 mar 2018, 15:22
Lokalizacja: Wielkopolska
Kontakt:

Re: Żurawina

Post autor: kamilpl82 » 11 paź 2020, 14:17

Ja bardzo lubię żurawinę i często ją kupuję w słoiczku gotową jako dodatek do mięs czy serów zwłaszcza z pleśniowym idealnie się komponuje, a także suszonej jako przekąskę.
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.

https://www.alkoholeforum.pl

ODPOWIEDZ
kuchnie warszawa opinie