Bimbrolecznictwo i nalewkoznawstwo w medycynie chlorodomowej

Awatar użytkownika
Spawacz
Posty: 439
Rejestracja: 27 lut 2018, 13:27
Lokalizacja: zach-pom

Bimbrolecznictwo i nalewkoznawstwo w medycynie chlorodomowej

Post autor: Spawacz » 08 gru 2018, 21:13

:paluszkiem: Przed użyciem nie konsultuj się z żadnym lekarzem czy innym farmaceutą bo prawdy ci nie powie że ten lek stosowany mniej zagraża ci życiu jak twojej wątrobie. :2smiech
Odkąd świat wie jak pędzi się wiadomo też o cudownych właściwościach bimbru. :0wacko2 Niejednokrotnie słyszano o cudownych ozdrowieniach, wznowieniu wzrostu owłosienia w miejscach zaniku, odrastających kikutach i odzyskiwaniu wzroku. :hura:
Bimbrozja pospolita- :cwaniak: stężenie oraz sposób wykonania wg uznania. Na co pomaga :icon_abaras: Tu jest dość szerokie spektrum oddziaływania zależne w dużej mierze od dawki i predyspozycji pacjenta. Przede wszystkim działanie ogólnie znieczulające. Działanie przeciwbólowe utrzymuje się długo ale nie ma problemu by wznowić terapię z podwojoną dawką. :okok: Fenomen działania tegoż środka znieczulającego polega na jego obojętności. To pacjent wybiera sobie dolegliwość a lek zawsze pozostaje ten sam tylko dawka ulega zmianie. :oklasky: Dawkowanie. W zależności od dolegliwości i zamierzonego stopnia znieczulenia :paluszkiem: . Od lekkiego szuru buru po działanie pawulon-podobne. :okok:

nalewka żołądkowa
do soja włożyć po 4 gramy suszonych ziół bylicy, piołunu, tysięcznia, drapacza lekarsiego, kawałek laski cynamonu, 2 gr gałki muszkatołowej, 10 gr suszonej skórki pomarańczy, wlać pól litra wódki i pół litra spirytusu, szczelnie zamknąć i odstawić w ciepłe i ciemne miejsce na miesiąc. Przefiltrować i połączyć z ciepłym syropem 1 : 1 woda do cukru. Odstawić na tydzień, ponownie przefiltrować, rozlać do butelek, zakorkować i odstawić do dojrzewania w ciemne i chłodne miejsce.

nalewka na sprawny umysł
do słoja wsypać 50 gr zmielonego kardamonu, 20 gr cynamonu, 5 gr gałki muszkatołowej, 2 gramy goździków, 5 gr czarnego pieprzu, 5 pieprzu białego, 5 imbiru, 5 mięty pieprzowej.
Wlać pół litra wódki i pół litra spirytusu, szczelnie zamknąć i odstawić na 10 dni w ciepłe miejsce. Przefiltrować, osłodzić do smaku jasnym płynnym miodem 100 ml, dobrze wymieszać i ponownie odstawić na miesiąc, rozlać do butelek, zakorkować i odstawić w ciemne i chłodne miejsce na pół roku.

nalewka na dobre trawienie
do słoja wsypać po 2 gramy zmielonego ziela cząbru, ziela chryzopu, gałki muszkatołowej, cynamonu, liści szałwi, korzenia imbiru, czarnych owoców jałowca, ziela angielskiego oraz 1 gram zmiażdżonych goździków, laskę wanilii, pokruszoną skórkę z jednej cytryny i jednej pomarańczy. Wlać pół litra spirytusu i pół litra wódki, szczelnie zamknąć i odstawić na 3 miesiące w temperaturze pokojowej. Przefiltrować i połączyć z ciepłym syropem w proporcjach woda cukier 1 : 1 zagotowanym odszumowanym. Zamkniętą odstawić na miesiąc aby dojrzała. Rozlać do butelek, zakorkować i przechowywać w ciemnym chłodnym miejscu.

nalewka na apetyt.
do garnka wsypać 5 gramów zmielonego kardamonu, liść mięty pieprzowej, liść mięty kędzierzawej, liść melisy i kwiatów dziurawca. Wlać pól litra wrzącej wody i parzyć przez kilkanaście minut. Napar przefiltrować i osłodzić 2 łyżkami miodu. Do ostudzonego naparu wlać pól litra spirytusu wymieszać rozlać do butelek, zakorkować i odstawić w ciemne miejsce na pół roku aby dojrzała

nalewka wzmacniająca
do słoja wsypać 25 gr suszonego korzenia lubczyku, 25 gr ziaren kardamonu, po 5 gr cynamonu, imbiru, tymianku, gałki muszkatołowej, liścia pokrzywy i kwiatu bzu czarnego. Wlać 2 litry czerwonego wytrawnego wina i 100 ml spirytusu, szczelnie zamknąć i odstawić na miesiąc. Przefiltrować i dokładnie wymieszać z płynnym ciemnym miodem 200 gr do smaku. Rozlać do butelek i zakorkować.

nalewka na serce
do słoja wsypać po 5 gramów ziela serdecznika, ziela mierznicy czarnej, kwiatostanu głogu, korzenia kozłka, liści melisy, ziela dziurawca, owocu róży, liści pokrzywy. Wlać 1 l czerwonego wina wytrawnego, pół litra wódki i pół litra spirytusu. Szczelnie zamknąć i odstawić na 10 dni w ciepłe miejsce a następnie przefiltrować i wymieszać z jasnym płynnym miodem w ilości 100 ml do smaku i ponownie odstawić szczelnie zamknięte na 10 dni. Rozlać do butelek, zakorkować przechowywać w miejscu ciemnym i chłodnym.

nalewka uspokajająca.

do słoja wsypać po 5 gramów suszonych iści melisy, korzenia kozłka lekarskiego, ziela dziurawca, kwiatu lipy, liści mierznicy czarnej, ziela krwawnika, ziela serdecznika, wlać 1 l czerwonego wytrawnego wina, pół litra wódki i pół litra spirytusu, szczelnie zamknąć i odstawić na 10 dni. Przefiltrować, dodać 200 gr ciemnego płynnego miodu do smaku, dobrze wymieszać i ponownie odstawić na 10 dni w ciepłe miejsce. Rozlać do butelek, zakorkować odstawić w ciemne chłodne miejsce.

nalewka zdrowotna wzmacniająca siły organizmu.
do słoja wsypać po 5 gramów suszonych ziół: kora wiązu, kłącza rabarbaru, korzeń łopianu oraz liść szczawiu polnego. Wlać ćwierć litra spirytusu i ćwierć litra wódki, zamknąć i odstawić na miesiąc. Po przefiltrowaniu dolać litr czerwonego wytrawnego wina i odstawić na tydzień w tym samym miejscu, ponownie przefiltrować i rozlać do butelek. Nalewka ma również działanie oczyszczające.

źr. nalewki elżbieta adamska.

ODPOWIEDZ
kuchnie warszawa opinie