Porady elektryka

Awatar użytkownika
doctore
Posty: 517
Rejestracja: 05 mar 2018, 12:20
Lokalizacja: 3 city

Porady elektryka

Post autor: doctore » 03 kwie 2018, 21:58

Jeśli ktoś ma problem z elektryką i:
  • nie wie co jak połączyć
  • nie wie jakie dobrać grzałki
  • nie wie jakie przekroje przewodów dobrać
  • nie jest pewny tego co zrobił
  • oraz inne tu nie wymienione
to proszę pisać i nie wstydzić się, chętnie odpowiem na wszystkie pytania i nurtujące was wątpliwości.
Wielu z nas robi sobie wszelkiego rodzaju "pajęczyny" z kabli i przewodów a w większości przypadków można to wszystko niejednokrotnie "załatwić" jednym kablem czy jednym wyłącznikiem.

Podam jeden przykład z brzegu: ktoś ma zasilanie 3-f i swobodny dostęp do gniazda siłowego oraz grzałkę 3x2000 W. Niektórzy z nas zamiast połączyć te 3 grzałki i wyprowadzić jednym przewodem 4 lub 5 żyłowym to do każdej grzałki przykręcają przewód 3-żyłowy i podłączają do 3 różnych gniazd 1-f.

Szlumf
Posty: 47
Rejestracja: 09 mar 2018, 23:17

Re: Porady elektryka

Post autor: Szlumf » 03 kwie 2018, 23:00

doctore pisze:
03 kwie 2018, 21:58
...Podam jeden przykład z brzegu: ktoś ma zasilanie 3-f i swobodny dostęp do gniazda siłowego oraz grzałkę 3x2000 W. Niektórzy z nas zamiast połączyć te 3 grzałki i wyprowadzić jednym przewodem 4 lub 5 żyłowym to do każdej grzałki przykręcają przewód 3-żyłowy i podłączają do 3 różnych gniazd 1-f.
Trochę chyba kulą w płot trafiłeś. Pracujemy z różnymi mocami przy rozgrzewaniu wsadu i w trakcie rektyfikacji czy destylacji. Jak chcesz to uzyskać w prosty sposób i tanim kosztem przy Twojej propozycji? A co z obniżaniem gęstości mocy grzałek przy gęstych wsadach za pomocą połączenia szeregowego grzałek lub równoległego pod jeden jednofazowy regulator mocy? Oczywiście się da i z jednego gniazda siłowego ale wymaga to budowy dodatkowej rozdzielnicy z dosyć skomplikowanym dla przeciętnego użytkownika osprzętem i dosyć drogiej.

Awatar użytkownika
doctore
Posty: 517
Rejestracja: 05 mar 2018, 12:20
Lokalizacja: 3 city

Re: Porady elektryka

Post autor: doctore » 03 kwie 2018, 23:25

@Szlumf, podałem tu jeden konkretny przykład a ty zaraz podpiąłeś do niego kilka innych równie ważnych ale nie o to chyba chodzi. A masz jakiś konkretny problem czy tylko tak żeby przywalić i pokazać, że nie znam się?

Szlumf
Posty: 47
Rejestracja: 09 mar 2018, 23:17

Re: Porady elektryka

Post autor: Szlumf » 04 kwie 2018, 0:38

Doctore mój post miał Ci zwrócić uwagę na niefortunny dobór przykładu. Zrobiłem to - moim zdaniem - bardzo delikatnie ale nie mogłem nic nie napisać czytając ewidentną bzdurę. Twój "jeden konkretny przykład" to praca od początku do końca z mocą 6000W zalecana przez Ciebie wszystkim użytkownikom grzałek 3x2000W. Nie wiem czy wśród ponad 20000 użytkowników forów poświęconych mocniejszym napitkom choć jeden tak pracuje. Jeżeli chcesz dawać dobre rady to i Twoje przykładowe rozwiązania powinny być dobre.

Awatar użytkownika
radius
Posty: 50
Rejestracja: 09 mar 2018, 22:33

Re: Porady elektryka

Post autor: radius » 04 kwie 2018, 7:27

@szlumf, chyba nie do końca zrozumiałeś co doctore miał na myśli.
Szlumf pisze:
04 kwie 2018, 0:38
Twój "jeden konkretny przykład" to praca od początku do końca z mocą 6000W zalecana przez Ciebie wszystkim użytkownikom grzałek 3x2000W.
Szlumf pisze:
03 kwie 2018, 23:00
Oczywiście się da i z jednego gniazda siłowego ale wymaga to budowy dodatkowej rozdzielnicy z dosyć skomplikowanym dla przeciętnego użytkownika osprzętem i dosyć drogiej.
Ani pierwsze, ani drugie stwierdzenie nie jest prawdziwe. Mój "rozdzielacz" mam zasilany z gniazda siłowego jednym, pięciożyłowym kablem i każda grzałka jest zasilana z osobnej fazy, każda ma swój oddzielny wyłącznik a dodatkowo jedna z nich jest z regulatorem napięcia. I nie potrzeba do tego żadnych skomplikowanego i drogiego osprzętu. Wystarczy prawidłowo rozdzielić i podłączyć przewody zasilające :okok:
sterownik.jpg
sterownik.jpg (24.02 KiB) Przejrzano 13440 razy

Szlumf
Posty: 47
Rejestracja: 09 mar 2018, 23:17

Re: Porady elektryka

Post autor: Szlumf » 04 kwie 2018, 8:53

@Radius.
Zacytuję Doctore bo jeden z nas jednak coś źle zrozumiał.
"Podam jeden przykład z brzegu: ktoś ma zasilanie 3-f i swobodny dostęp do gniazda siłowego oraz grzałkę 3x2000 W. Niektórzy z nas zamiast połączyć te 3 grzałki i wyprowadzić jednym przewodem 4 lub 5 żyłowym to do każdej grzałki przykręcają przewód 3-żyłowy i podłączają do 3 różnych gniazd 1-f."
Kolor i pogrubienie moje.
Czy masz wszystkie 3 grzałki podpięte do jednego przewodu? Przecież Twoje rozwiązanie to nic innego jak
trzy przewody podpięte do 3 różnych gniazd. Czyli rozwiązanie odradzane przez Doctore. A Twój "rozdzielacz" to nic innego jak rozdzielnica o której piszę. Nie każdy jest w stanie zrobić sobie nawet tak prostą i w miarę tanią samodzielnie.

Awatar użytkownika
doctore
Posty: 517
Rejestracja: 05 mar 2018, 12:20
Lokalizacja: 3 city

Re: Porady elektryka

Post autor: doctore » 04 kwie 2018, 9:12

@radius, no to podpadliśmy @Szlumfowi. Ja wypisuję bzdury a Ty te bzdury powielasz :bezradny:

Szlumf
Posty: 47
Rejestracja: 09 mar 2018, 23:17

Re: Porady elektryka

Post autor: Szlumf » 04 kwie 2018, 9:47

Doctore słowo zamiast w tym tekście jest dla mnie jednoznaczne. Jeżeli moja logika jest inna niż Twoja to napisz proszę jak mam podłączyć do zasilania3 grzałki po 2000W każda i jak mam prowadzić proces rektyfikacji przy mocy roboczej 4300W. Gniazdo siłowe mam 4m od kotła.

Awatar użytkownika
doctore
Posty: 517
Rejestracja: 05 mar 2018, 12:20
Lokalizacja: 3 city

Re: Porady elektryka

Post autor: doctore » 04 kwie 2018, 10:45

I zaraz inna rozmowa, można?
Właśnie tak a nie inaczej został przeze mnie sformułowany mój pierwszy post aby wywołać tego typu pytania. Już podpowiadam.
W Twoim przypadku widzę to tak: jakby nie patrzeć i co by nie robić będzie potrzebny regulator mocy grzania choćby na jedną fazę (grzałkę) aby uzyskać moc roboczą 4300 W. A teraz jak to wszystko połączyć. Można to zrobić tak jak radius ale jest też i prostsze rozwiązanie.
Zakładamy, że mamy instalację 5-przewodową.
Zaczynamy od grzałek. Zasilanie do grzałek (3 x 2 kW) wyprowadzamy jednym kablem 5x1,5 mm² zakończony wtyczką siłową 16 A.
W pudełku, skrzynce czy obudowie, nie ważne jak to nazwiemy, montujemy gniazdo siłowe tablicowe 16 A, do którego podpięte będą grzałki, 2 przekaźniki 10A/12V, 2 wyłączniki 12V, zasilacz 12VDC (będzie wykorzystany do zasilania cewek przekaźników i wentylatora chłodzącego oraz najprostszy 1-f regulator napięcia choćby taki jak zamontował radius.
Dwie grzałki będą sterowane wyłącznikami a trzecia regulowana.
Do obudowy podłączamy kabel zasilający też 5x1,5 mm² zakończony wtyczką do gniazda siłowego na ścianie.
Robiąc takie połączenia mamy jeden kabel zasilający obudowę z podzespołami oraz jeden kabel do grzałek. Robię takie rozwiązania od wielu lat.
Używając słowo "zamiast" dokładnie to miałem na myśli co napisałem. Nie trzeba tu wielkich nakładów i rozbudowanych rozdzielnic aby niedużym kosztem ułatwić sobie życie.

zielonka

Re: Porady elektryka

Post autor: zielonka » 04 kwie 2018, 11:52

Nareszcie to co lubię najbardziej i z czego każdy czytelnik najwięcej się uczy - spór o to kto lepiej podpowiada - gitara. Nie ma się co stresować panowie Jest wiele sposobów na wiele problemów.
Istotne jest to żeby było kogo spytać o najlepsze rozwiązanie. Weźmy pierwszy patent z brzegu - szeregowe połączenie dające spadek mocy - dla mających przełączniki wszelkiej maści i inne przyrządy -choćby listwy zaciskowe fajna i skuteczna opcja – używałem nieraz.
Najlepsza jednak to taka aby jak największą moc -czyli np. całe rzeczone 6 KW zapodać na regulator i niech się dziad martwi żeby za dużo mocy do pulpy nie poszło. Oczywiście -trzeba mieć regulator 3 fazowy choć z odpowiednio mocnym da się pod pewnymi warunkami i z jednofazowym nieźle popracować – obcięcie 6KW do 10 proc np. daje lepsze zmniejszenie mocy na cm kw niż szeregowe połączenie 3ch nawet grzałek – Szeregowe łączenia dają skokowe zmiany mocy nie zawsze pasujące ponieważ często trafia nam się zbyt mała.
2000+2000 w szeregu da 1000W – 2000+2000+2000 w szeregu da 680W a tu panie trza by z 800 wykrzesać -no to wtedy jednak regulator zwłaszcza fazowy okaże się lepszy ponieważ grupowy jednofazowy może powodować mruganie oświetlenia załączajac i odłączając tak dużą moc.
Wszystko więc ma dobre i złe strony. Każdy więc musi zależnie od posiadanego sprzętu zdecydować jakie rozwiązanie w jego przypadku jest optymalne. I to chciał doctore zaoferować naszym kolegom. Chwała mu. I chwała doświadczonym kolegom którzy też mają fajne patenty.
Na pożytek nam wszystkim.

Awatar użytkownika
radius
Posty: 50
Rejestracja: 09 mar 2018, 22:33

Re: Porady elektryka

Post autor: radius » 04 kwie 2018, 14:38

doctore pisze:
04 kwie 2018, 10:45
Można to zrobić tak jak radius ale jest też i prostsze rozwiązanie.
I tu bym się z doktorkiem nie zgodził :bezradny:
Dodatkowa wtyczka i gniazdo siłowe, przekaźniki, zasilacz, wentylator... jakoś nie widzę by było to prościej :icon_whistle
A co do regulatora użytego przeze mnie, to zamontowałem sobie taki, "zintegrowany" :okok:
regulator mocy.jpg
regulator mocy.jpg (48.1 KiB) Przejrzano 13444 razy

Szlumf
Posty: 47
Rejestracja: 09 mar 2018, 23:17

Re: Porady elektryka

Post autor: Szlumf » 04 kwie 2018, 14:47

Doctore.
Moim zdaniem Twoje rozwiązanie niepotrzebnie komplikuje instalację i utrudnia obsługę. Co zrobisz gdy trzeba przesunąć kocioł poza zasięg kabelka? Po co te przekaźniki jeżeli są dostępne gotowe wyłączniki?
Ja zasilanie 3 grzałek wyprowadzam 3 wtyczkami umocowanymi do deseczki przymocowanej do boku kotła. Metr od kotła mam na desce powieszonej na regale zestaw 4 podwójnych gniazd 230V. Trzy podłączone do osobnych faz, zasilane z "siły". Czwarty to 2 gniazda połączone szeregowo zasilane kablem z wtyczką. Do jednego z gniazd 230V mam podpięty watomierz i z niego zasilam sterownik z regulatorem mocy. Kocioł zasilam 3 przedłużaczami po 1,5m. Każdy z nich ma wtyczkę z gniazdem do ewentualnego równoległego podłączenia pod regulator mocy. Dla bezpieczeństwa planuję jeszcze dać poza "pracownią" wyłącznik na zasilaniu całego układu. Taką instalację zrobi sobie chyba każdy.

Awatar użytkownika
doctore
Posty: 517
Rejestracja: 05 mar 2018, 12:20
Lokalizacja: 3 city

Re: Porady elektryka

Post autor: doctore » 04 kwie 2018, 15:01

@radius, to policzmy w takim razie. Podam ceny takie uśrednione bo nie rozmawiajmy jak ktoś ma takie podzespoły za free.
Moje rozwiązanie: 2 wtyczki i gniazdo siłowe 45 zł. 2 przekaźniki 7 zł. 2 wyłączniki 5 zł. zasilacz 1 A 5 zł. wentylator 5 zł. kabel od grzałek do obudowy 1,5 m 7,50 zł razem wyszło 84,50 zł.

Twoje rozwiązanie: wtyczka siłowa 15 zł. 3 gniazda 1-f 30 zł. 3 wtyczki 1-f 30 zł. 3 wyłączniki 230 V (mam nadzieję, że dobrej jakości) 15 zł. 3 kable od grzałek do rozdzielacza każdy po 1,5 m 15 zł. razem wyszło 105 zł.

W moim rozwiązaniu są 2 kable a w Twoim 4 a o ekonomii nie wspominając. A nawet, gdyby koszt był taki sam to masz 2 wtyczki, 2 gniazda i 2 kable więcej.
Szlumf pisze:
04 kwie 2018, 14:47
Doctore.
Moim zdaniem Twoje rozwiązanie niepotrzebnie komplikuje instalację i utrudnia obsługę.
Chcesz, żeby Twoje było na wierzchu? Bardzo proszę. Jeśli od tego będziesz szczęśliwszy to tylko cieszyć się. :oklasky:

Awatar użytkownika
marian
Posty: 40
Rejestracja: 11 mar 2018, 7:27

Re: Porady elektryka

Post autor: marian » 04 kwie 2018, 15:26

Dawać Panowie rozwiązania. Podoba mi się ta temperatura.Każde rozwiązanie jest rozwiązaniem. Nie każda zaś komplikacja połączeń kabelków w skrzynce, jest komplikacją podłączenia do sieci, zwłaszcza jak do dyspozycji ma się tylko jedną wtyczkę z 5 patyczkami.
Co zrobić jak ustrojstwo pójdzie do sąsiada? Oj Kabel od "krajzegi" długości 35 metrów, też ma wtyczkę z 5 patyczkami, chyba nie ma problemu.

Awatar użytkownika
radius
Posty: 50
Rejestracja: 09 mar 2018, 22:33

Re: Porady elektryka

Post autor: radius » 04 kwie 2018, 19:19

@doctore, ja nie napisałem, że taniej ale, że prościej :paluszkiem:
Zwłaszcza dla laika elektrycznego, który wie tylko, że gniazdo ma mieć fazę, neutrala i uziemienie, i jak najmniej "dupereli" w skrzynce :hura:

Szlumf
Posty: 47
Rejestracja: 09 mar 2018, 23:17

Re: Porady elektryka

Post autor: Szlumf » 04 kwie 2018, 22:21

@Doctore.
Po co ten sarkazm? Czyżbyś policzył ceny także mojego wariantu tylko zapomniał je opublikować. Moje wcale nie musi być na wierzchu i potrafię przyznać, że nie miałem racji gdy ktoś przedstawi rzeczowe argumenty. Niestety Ty uciekasz od odpowiedzi na niewygodne pytania, manipulujesz cenami, szukasz zastępczych problemów w ilości kabelków, wtyczek i gniazd nie pojmując chyba, że zwiększają funkcjonalność a bałagan można ograniczyć choćby peszlem i trytkami. Taka postawa mi się nie podoba i mam wrażenie, że akurat na tym forum jest bardzo nie na miejscu.
@Radius.
Gniazdo tablicowe na Allegro 7zł. Najtańsza wtyczka z uziomem to 3zł. Innych cen już nie chciało mi się sprawdzać. Czyli nie jesteś droższy lecz tańszy po korekcie cen w zestawieniu kolegi.
P.S.
Podstawowy zestaw - bez watomierza i regulatora mocy - w moim wariancie jest najtańszy biorąc ceny z Allegro. Rozwiązanie Radiusa jest niewiele droższe ale niewątpliwie zwycięża estetyką. Gdybym teraz robił sobie układ zasilający to bym pewnie je wybrał. Tyle, że dołożył bym jeszcze jedno gniazdo "serwisowe" i 2 do podłączenia szeregowego.

Awatar użytkownika
Siara76
Moderator
Posty: 491
Rejestracja: 27 lut 2018, 19:12

Re: Porady elektryka

Post autor: Siara76 » 05 kwie 2018, 11:37

Witam ja mam tak prościej się chyba nie da :icon_scratch kabel 5x2,5 kwadrat i na każdej fazie gniazdko
Załączniki
IMG_20180405_112814.jpg
IMG_20180405_112814.jpg (84.76 KiB) Przejrzano 13403 razy

Eldier
Posty: 4
Rejestracja: 09 mar 2018, 22:59

Re: Porady elektryka

Post autor: Eldier » 05 kwie 2018, 12:20

Ja mam podobne rozwiązanie jak doctor pisze.
Jest pudło w którym jest cała elektronika, z jednej strony pudła jest wtyczka, z drugiej strony jest gniazdo. Od zbiornika odchodzi jeden przewód 5cio żyłowy z wtyczką która wpinam w gniazdo. Wtyczkę od pudła wpinam do "siły". W pudle mam regulator, 4 gniazda pod 230 z czego jedne sterowane regulatorem. Przydają się bardzo, bo mam gdzie podłączyć termometr, wiertarkę, ładowarkę do tel czy co tam mi jeszcze potrzeba bez ciągnięcia przedłużaczy z jedynego gniazdka na drugim końcu biura. Jedna grzałka ma swój oddzielny kabelek przy pudle, który wpinam do wtyczki z regulatorem. W razie potrzeby mogę podpiąć jedną fazę gdziekolwiek jest zbiornik, nawet nie do siły. Plus włączniki do każdej z grzałek. Po robocie mogę wszystko rozłączyć i pochować.

Awatar użytkownika
doctore
Posty: 517
Rejestracja: 05 mar 2018, 12:20
Lokalizacja: 3 city

Re: Porady elektryka

Post autor: doctore » 06 kwie 2018, 20:08

Dziś przedstawiam schemat jak połączyć równolegle grzałkę 2 x 2 kW pod zasilanie 230 V.
Załączniki
połączenie grzałek.jpg
połączenie grzałek.jpg (28.04 KiB) Przejrzano 13363 razy

Awatar użytkownika
doctore
Posty: 517
Rejestracja: 05 mar 2018, 12:20
Lokalizacja: 3 city

Re: Porady elektryka

Post autor: doctore » 07 kwie 2018, 10:45

Dziś przedstawiam schemat jak połączyć równolegle grzałkę 3 x 1,5 kW pod zasilanie 230 V. Warunek - dobra instalacja z miedzi.
Załączniki
połączenie grzałek 3x_1f.jpg
połączenie grzałek 3x_1f.jpg (41.62 KiB) Przejrzano 13319 razy

ODPOWIEDZ
kuchnie warszawa opinie