Porady elektryka

defacto

Re: Porady elektryka

Post autor: defacto » 07 kwie 2018, 11:18

To ponad 19,5A.
Kabelki muszą być dobre.

Awatar użytkownika
doctore
Posty: 517
Rejestracja: 05 mar 2018, 12:20
Lokalizacja: 3 city

Re: Porady elektryka

Post autor: doctore » 07 kwie 2018, 11:39

@defacto, kabelki muszą być rzeczywiście dobre ale mając pewien zapas mocy przy rozgrzewaniu nie musimy wtedy regulatora dawać na maksa tylko pracować powiedzmy na 4 kW a wtedy natężenie prądu spadnie już do ~17 A. W każdym bądź razie mamy pewną swobodę w regulacji.
Robiłem już takie rozwiązania i doskonale zdają egzamin.

Szlumf
Posty: 47
Rejestracja: 09 mar 2018, 23:17

Re: Porady elektryka

Post autor: Szlumf » 07 kwie 2018, 12:01

Niestety znowu nie mogę się powstrzymać. Przypomnij sobie jakie są zabezpieczenia typowych instalacji domowych i uzupełnij swoją poradę o omówienie jaka w przypadku 4,5kW na 230V powinna być instalacja od kotła aż do głównej domowej rozdzielni. I co to znaczy "dobra instalacja"? Taką radą to kolego w najlepszym razie spowodujesz zadziałanie typowego zabezpieczenia a w najgorszym pożar lub stopienie instalacji. Może jednak powstrzymaj się od dawania dobrych rad bo doprowadzisz do nieszczęścia. Albo jak już radzisz to bez ogólników typu "dobra instalacja" tylko szczegółowo bo niestety przy prądzie szczegóły mają znaczenie.

Awatar użytkownika
doctore
Posty: 517
Rejestracja: 05 mar 2018, 12:20
Lokalizacja: 3 city

Re: Porady elektryka

Post autor: doctore » 07 kwie 2018, 13:07

O, znów doradca krytykant odezwał się :oklasky:
Kolego Szlumpf, jak masz problemy z trzymaniem to nie do mnie :bezradny: są od tego specjaliści.

Szlumf
Posty: 47
Rejestracja: 09 mar 2018, 23:17

Re: Porady elektryka

Post autor: Szlumf » 07 kwie 2018, 13:53

Twoja postawa zagraża zdrowiu lub mieniu kolegów z forum i świadczy o totalnej bezmyślności. Postuluję by inni moderatorzy lub administratorzy rozważyli umieszczenie pod Twoim pierwszym postem ostrzeżenia dla korzystających z Twoich światłych rad, że robią to na własne ryzyko i forum nie ponosi odpowiedzialności za skutki.

Awatar użytkownika
marian
Posty: 40
Rejestracja: 11 mar 2018, 7:27

Re: Porady elektryka

Post autor: marian » 07 kwie 2018, 18:49

Mieszkając w bloku mam 3 bezpieczniki: 16 A oświetlenie, 16 A gniazdka w mieszkaniu i 20 A gniazdka w łazience. Kiedyś przyszło mi działać w łazience na obciążeniu 3 x 1,5 kW, w sumie pobierana moc była zmierzona i wynosiła około 4350 W. Zabezpieczenie wytrzymało ponad 30 minutowe rozgrzewanie, potem to już bajka. Fakt, że był to pojedynczy incydent, normalnie nie przekraczam 3,5 kW.

Nie wiem, czy przy godzinnym rozgrzewaniu na pełnej mocy by się coś nie podziało. Nie wiem dlaczego nie wyskoczył bezpiecznik - na pewno jest sprawny. Prąd 8 A/mm^2 to już poważne obciążenie i jeśli by się ktoś decydował na takie rozwiązanie, powinien mieć sprawdzoną, dobrą instalację.

Regulator na triaku 40A, porządnie chłodzony, spokojnie daje radę z takim obciążeniem.

Awatar użytkownika
doctore
Posty: 517
Rejestracja: 05 mar 2018, 12:20
Lokalizacja: 3 city

Re: Porady elektryka

Post autor: doctore » 07 kwie 2018, 21:07

@marian,
Prawdopodobnie od bezpieczników do gniazdka w łazience masz przekrój 2,5 mm² a przynajmniej od bezpieczników do puszki więc na takim przekroju nie ma najmniejszych obaw. Najbardziej newralgiczne miejsca to wszelkiego rodzaju połączenia (wtyczka, gniazdko, rozetka, puszka itp.) bo w nich najłatwiej o przeciążenia cieplne. Zbyt słabe dokręcenie przewodów powoduje natychmiastowy wzrost rezystancji połączenia a co za tym idzie mikro iskrzenie i wzrost wydzielanego ciepła. Długotrwała obciążalność prądowa dla Dy o przekroju 2,5 mm² wynosi 25 A więc bez obaw.
Piszesz:
Prąd 8 A/mm^2 to już poważne obciążenie i jeśli by się ktoś decydował na takie rozwiązanie, powinien mieć sprawdzoną, dobrą instalację.
Otóż dla przewodu dwużyłowego o przekroju 1 mm² długotrwała obciążalność prądowa wynosi 10 A. Ja do obciążenia 2000 W stosuje właśnie ten przekrój od lat a do wyższych obciążeń czyli do 4000 W 1,5 mm² dla którego obciążalność wynosi 16 A, natomiast dla przewodu jednożyłowego obciążalność ta wynosi odpowiednio 19 A i 24 A.
:witaj:

Szlumf
Posty: 47
Rejestracja: 09 mar 2018, 23:17

Re: Porady elektryka

Post autor: Szlumf » 08 kwie 2018, 0:43

16x230=3680<4000W
Doctore na boga ile Ty masz la? Stosujesz przeliczniki z okresu "powszechnej elektryfikacji" tuż po II wojnie światowej. Chłopie opamiętaj się. To, że działa u Ciebie nie świadczy, że innych nie zabije. To co piszesz nijak ma się do obowiązujących norm. MYŚL O INNYCH NIE O SOBIE.
Wiem, że łatwo to uzyskać ale poproszę o skany Twoich wszystkich eksperckich uprawnień (eksploatacja, dozór, pomiary).
Jak by co to odpowiedzialność poniosą też wydający Ci uprawnienia. Może w końcu za "flaszkę" przestanie się być elektrykiem.

Awatar użytkownika
marian
Posty: 40
Rejestracja: 11 mar 2018, 7:27

Re: Porady elektryka

Post autor: marian » 08 kwie 2018, 8:18

Szlumf pisze:
08 kwie 2018, 0:43
... Doctore na boga ile Ty masz la? Stosujesz przeliczniki z okresu ...
Kolego Szlumf, masz 9 postów w tym temacie i ZERO konkretów.
Jako krytykant jesteś najlepszy, czytający "ktoś", mógłby przypuszczać, że masz rację, możliwe że masz tylko konkretnej wiedzy brak.
Jeśli już kogoś krytykujesz, zarzucasz mu podawanie danych nieprawdziwych, to bądź tak miły i walcz z przeciwnikiem na argumenty, podając wartości prawdziwe. W ten sposób możesz coś osiągnąć, krytykanctwem raczej niewiele. Wbrew pozorom jakie stwarzasz, nie zależy Ci na zdrowiu i życiu "INNYCH". Jeśli by Ci zależało to podzieliłbyś się swoją wiedzą.

p.s. Jeśli już musisz używać zwrotu "Bóg, Boga" to pisz to z dużej litery.

Szlumf
Posty: 47
Rejestracja: 09 mar 2018, 23:17

Re: Porady elektryka

Post autor: Szlumf » 08 kwie 2018, 11:32

@Marian.
Masz rację. Nie podaję konkretów. Moim zdaniem powinien je podawać autor tematu zamiast pisać ogólniki typu "dobra instalacja".
P.S.
Te 20A na łazienkę to masz zgodnie z projektem czy sam zrobiłeś?

Awatar użytkownika
marian
Posty: 40
Rejestracja: 11 mar 2018, 7:27

Re: Porady elektryka

Post autor: marian » 08 kwie 2018, 12:04

Szlumf pisze:
08 kwie 2018, 11:32
... Te 20A na łazienkę to masz zgodnie z projektem czy sam zrobiłeś?
Ponad 25 lat temu wszedłem do mieszkania w nowym bloku i tak było. Idąc z duchem czasu elektryk zmienił bezpieczniki z okrągłych na płaskie i działa. Jak w pralce zwarło na sterowniku to bezpiecznik wywaliło, czyli działa.

Co do informacji Kolegi doctore, to znalazłem potwierdzenie: - http://www.elektryk.kdi.pl/kurs-sep/prz ... trycznych/ i tam, oprócz innych informacji jest tabelka. Co Ty na to? Co źle mówi doctore?
Załączniki
obciazenie_przewodow2.jpg
obc. przew.
obciazenie_przewodow2.jpg (75.01 KiB) Przejrzano 14220 razy

Awatar użytkownika
doctore
Posty: 517
Rejestracja: 05 mar 2018, 12:20
Lokalizacja: 3 city

Re: Porady elektryka

Post autor: doctore » 08 kwie 2018, 12:10

Witam forumowiczów :witaj: . Dziś zamieszczam schematy jak podłączyć potrójną grzałkę np. 3 x 2000 W do zasilania 3-f (4 przewody i 5 przewodów)
W obu przypadkach wystarczy użyć przewód 4x1,5 mm² i 5x1,5 mm²
Załączniki
połączenie grzałek 3x_4p.jpg
połączenie grzałek 3x_4p.jpg (31.62 KiB) Przejrzano 14218 razy
połączenie grzałek 3x_5p.jpg
połączenie grzałek 3x_5p.jpg (33.18 KiB) Przejrzano 14218 razy

Szlumf
Posty: 47
Rejestracja: 09 mar 2018, 23:17

Re: Porady elektryka

Post autor: Szlumf » 08 kwie 2018, 14:52

@Marian.
Obciążalności podał dobre ale przewodem o obciążalności 16A zasila moc 4000W. Czyli przekracza obciążalność przewodu. Zapewne zabezpieczenie też ma powiększone ze standardowych 16A na 20A lub więcej bo inaczej po jakimś czasie 16A by zadziałało. Jeżeli tak jest to złamał jedną z podstawowych zasad projektowania i wykonywania instalacji elektrycznych. U niego to działa i pewnie u 999 innych też by działało. Ale u 1000-sięcznej osoby już może być gorzej. Gdy się udziela rad to powinno się brać pod uwagę najgorsze możliwe sytuacje a nie liczyć, że jakoś to będzie bo u mnie działa. I nie zapominać, że 90% ludzi nie ma pojęcia o elektryce.
P.S.
W ostatnim poście Doctore brakuje mi określenia napięcia grzałek. Grzałki potrójne są też na 400V i jeden z wiodących wytwórców sprzętu właśnie takie stosuje.

Awatar użytkownika
wiking
Posty: 85
Rejestracja: 27 lut 2018, 12:43

Re: Porady elektryka

Post autor: wiking » 08 kwie 2018, 17:39

@szlumf, odnoszę wrażenie, że masz w tym jakiś interes, żeby non stop krytykować każdy post @doctore. Jeżeli zgłosi się do niego jakaś osoba po poradę, to przecież (tak myślę) @doctore go zapyta jakie posiada lub będzie posiadał grzałki i wyjaśni mu wszystko, nie jest przecież jakimś szarlatanem, a rysunki są przecież tylko poglądowe. Następne posty, które będą polegać tylko na krytykanctwie i niewnoszące nic do tematu będę usuwał.
.
Człowiek, który nie robi błędów, zwykle nie robi niczego.

Awatar użytkownika
Taj_pan
Moderator
Posty: 132
Rejestracja: 01 mar 2018, 21:56
Lokalizacja: Warszawa

Re: Porady elektryka

Post autor: Taj_pan » 08 kwie 2018, 20:01

Kiedyś napisałem post na jakimś tam forum, że na strychu u mnie planuję instalację drutem 3x2.5 mm, Wtedy też poleciały na mnie kalumnie, ze na mało i za cienki kabek, bo jak żona będzie używać suszarki, a synowa, żelazka i jeszcze będzie włączony telewizor i farelka to może się coś zapalić albo inne nieszczęście. Może i tak, ale nie wiem kiedy byłoby to możliwe, jak na strychu nie mam ani telewizora, żelazka, a tym bardziej innych takich urządzeń. Wszyscy ostatnio dmuchają na zimne, że w jednym przypadku na milion może się coś stać. Możliwe, ale przy takich założeniach nie powinniśmy jeździć samochodami i innymi pojazdami, nie powinniśmy wychodzić z domu i obawiać się nawet oddychać.

Awatar użytkownika
doctore
Posty: 517
Rejestracja: 05 mar 2018, 12:20
Lokalizacja: 3 city

Re: Porady elektryka

Post autor: doctore » 10 kwie 2018, 9:37

Witam forumowiczów :witaj: . Dziś zamieszczam schematy jak podłączyć dwie potrójne grzałki np. 3x2 kW do zasilania 3-f (4 przewody i 5 przewodów)
Załączniki
połączenie grzałek 2 x 3x_4p.jpg
połączenie grzałek 2 x 3x_4p.jpg (85.3 KiB) Przejrzano 14150 razy
połączenie grzałek 2 x 3x_5p.jpg
połączenie grzałek 2 x 3x_5p.jpg (91.81 KiB) Przejrzano 14150 razy

Awatar użytkownika
zalobik
Klub Chlora
Posty: 242
Rejestracja: 20 mar 2018, 6:12

Re: Porady elektryka

Post autor: zalobik » 10 kwie 2018, 14:31

@Doctore :daumenhoh wielkie dzięki za przydatne informacje :daumenhoh Takich schematów brakowało.
@wiking, uwaga o napięciu grzałek jest ważna, nie każdy zapyta zanim zrobi, proszę nie usuwaj postów, bo będzie jak na czarnym, gdzie dostałem kopa w :moon za to, że mam swoje zdanie o zmywakach z lidla.
Pozdrawiam
"Teoretycznie, nie ma różnicy między teorią a praktyką, ale w praktyce jest" Y.B

Awatar użytkownika
doctore
Posty: 517
Rejestracja: 05 mar 2018, 12:20
Lokalizacja: 3 city

Re: Porady elektryka

Post autor: doctore » 10 kwie 2018, 14:41

@zalobik, w przyszłym tygodniu zamieszczę następne kombinacje połączeń z jakimi do tej pory miałem okazję zetknąć się.

Awatar użytkownika
doctore
Posty: 517
Rejestracja: 05 mar 2018, 12:20
Lokalizacja: 3 city

Re: Porady elektryka

Post autor: doctore » 15 kwie 2018, 20:12

Witam forumowiczów po raz kolejny :witaj: . Dziś zamieszczam schematy jak podłączyć trzy podwójne grzałki np. 2x2 kW do zasilania 3-f (4 przewody i 5 przewodów)
Załączniki
Połączenie grzałek 3x4kWx4p.jpg
Połączenie grzałek 3x4kWx4p.jpg (105.37 KiB) Przejrzano 13857 razy
Połączenie grzałek 3x4kWx5p.jpg
Połączenie grzałek 3x4kWx5p.jpg (103.91 KiB) Przejrzano 13857 razy

Awatar użytkownika
prolog1975
Posty: 19
Rejestracja: 10 mar 2018, 14:53

Re: Porady elektryka

Post autor: prolog1975 » 16 kwie 2018, 0:38

No super schematy. :daumenhoh Dawaj jeszcze dla 1 i 2 grzałek 400V, oczywista jeśli będziesz chciał. Co do przewodów 2.5 sprawdza się na 5 przewodów 12kW w rozgrzewaniu. Spadek napięcia z 402 do 399 kosmetyka. Lekko się robią ciepłe. Prawie 30A koło siebie
Najgorzej ma N przy obciążonych 3 fazach na 230V. Warto pamiętać o dokręceniu zacisķów co jakiś czas. Lubi się N luzować i grzać.

ODPOWIEDZ
kuchnie warszawa opinie