Pytanie dotyczące konstrukcji sterownika/regulatora

Awatar użytkownika
MPA
Posty: 13
Rejestracja: 21 wrz 2021, 21:27

Pytanie dotyczące konstrukcji sterownika/regulatora

Post autor: MPA » 11 lip 2022, 19:25

Witam, mam dla was pytanie dotyczącej konstrukcji sterownika lub regulatora,
nie mam na myśli jak zbudować a tylko jakie komponenty użytkowe was najbardziej zadowalają.
Chodzi mi tu głównie o sposób podłączenia takiego sterownika lub regulatora do sieci i do grzałek,
wykorzystującego wszystkie trzy fazy, czyli z możliwością podłączenia trzech grzałek na 230V.
Gdybyście mieli teraz zakupić taki sterownik lub regulator to jaką opcje wybralibyście z wymienionych tu opcji:

1. Opcja najdroższa, duża obudowa dwuczęściowa (taka aby dało się zamontować i pomieścić wszystkie elementy),
na której są montowane, komponenty takie jak:
- Gniazdka elektryczne 230V do podłączenia grzałek, montowane na obudowie.
- Gniazda komputerowe do podłączenia elektrozaworów 230V, montowane na obudowie.
- Gniazdka bezpiecznikowe z bezpiecznikami, montowane na obudowie.
- Przełącznik krzywkowy trójfazowy (główny wyłącznik/włącznik), montowany na obudowie.

2. Opcja średnia, obudowa dwuczęściowa (taka aby dało się zamontować i pomieścić wszystkie elementy),
na której są montowane, komponenty takie jak:
- Wtyczka zasilania siłowe (mufa), na kablu 5 żyłowym, montowane na dławicy kablowej do obudowy.
- Gniazdo zasilania siłowe (mufa), na kablu 5 żyłowym, montowane na dławicy kablowej do obudowy.
- Gniazda komputerowe do podłączenia elektrozaworów 230V, montowane na obudowie.
- Przełącznik kołyskowy (wł./wył. zasilania elektroniki), montowany na obudowie.

3. Opcja najtańsza, obudowa dwuczęściowa (taka aby dało się zamontować i pomieścić wszystkie elementy),
na której są montowane, komponenty takie jak:
- Gniazda komputerowe do podłączenia elektrozaworów 230V, montowane na obudowie.
- Przełącznik kołyskowy (wł./wył. zasilania elektroniki), montowany na obudowie.
- Dławice kablowe na wyprowadzenia przewodów.
Resztę elementów montuje sobie kupujący według własnego uznania.

4. Inna opcja, napisz jaka.

Jeśli masz jakieś pytania dotyczące którejś z opcji to napisz tu.
Bardzo proszę o udzielenie się w tym poście, zależy mi na waszej opinii.

Awatar użytkownika
MPA
Posty: 13
Rejestracja: 21 wrz 2021, 21:27

Re: Pytanie dotyczące konstrukcji sterownika/regulatora

Post autor: MPA » 12 lip 2022, 16:23

Chciałem poprawić temat ale już nie mogę go edytować.
Poprawka dotyczy ilości grzałek, bo raczej dwie grzałki a nie trzy, ale to się jeszcze okaże.
Oraz w opcji 2. to zamiast wtyczek i gniazd siłowych można wybrać wtyczkę i gniazda elektryczne na 230V.

Awatar użytkownika
kamilpl82
Posty: 653
Rejestracja: 01 mar 2018, 15:22
Lokalizacja: Wielkopolska
Kontakt:

Re: Pytanie dotyczące konstrukcji sterownika/regulatora

Post autor: kamilpl82 » 17 lip 2022, 13:55

Jak dla mnie najlepszą opcją jest goły sterownik bez kabli wtyczek i gniazd. Wtyczek siłowych jest kilka rodzaj do tego każdy rodzaj jest w 4 rozmiarach, nie trafisz co kto ma, do tego prawie każdy ma w domu jakiś kabel, wtyczkę i gniazdo. A jeszcze inny chciałby na sztywno do zbiornika.
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.

https://www.alkoholeforum.pl

Awatar użytkownika
Siara76
Moderator
Posty: 491
Rejestracja: 27 lut 2018, 19:12

Re: Pytanie dotyczące konstrukcji sterownika/regulatora

Post autor: Siara76 » 17 lip 2022, 14:47

Ja się nie znam nie mam sterownika🤷
Ale jak już to jak Kamil napisał sterownik z kablami ma zewnątrz do zasilania i podłączenia grzałek i na 3 koniecznie

Awatar użytkownika
MPA
Posty: 13
Rejestracja: 21 wrz 2021, 21:27

Re: Pytanie dotyczące konstrukcji sterownika/regulatora

Post autor: MPA » 18 lip 2022, 15:31

Jednak da radę te trzy grzałki, bałem się że nie da rady układ chłodzenia.

Zapomniałem dopisać w opcji 1. "Gniazdo siłowe 5P do zasilania z trzech faz, montowane na obudowie".

Co do wyboru, to może jako wersję standardową robić beż żadnych wyprowadzeń, czyli opcje 3.
A jeśli ktoś ma życzenie inną opcję z powyższych i nie przeszkadza mu że musi dopłacić to zrobi się mu taką jak chce.
Co wy na to?

Oj bieda że nie można edytować pierwszego posta.

Awatar użytkownika
Siara76
Moderator
Posty: 491
Rejestracja: 27 lut 2018, 19:12

Re: Pytanie dotyczące konstrukcji sterownika/regulatora

Post autor: Siara76 » 18 lip 2022, 15:59

Spoko to temat indywidualny praktycznie wszystko pod klienta musisz zrobić jeden na pokaz a w ofercie możliwość modyfikacji pod własne potrzeby

Awatar użytkownika
zalobik
Klub Chlora
Posty: 242
Rejestracja: 20 mar 2018, 6:12

Re: Pytanie dotyczące konstrukcji sterownika/regulatora

Post autor: zalobik » 19 lip 2022, 6:50

Cześć, jeśli chcesz standaryzacji, to opcja nr 3 plus indywidualne potrzeby klienta. Mój regulator powinien posiadać:
1. Gniazdo siłowe 5p z regulacją każdej fazy,
2. Gniazdo 230V do podłączenia dodatkowego osprzętu np. mieszadła,
3. Min. 3 termometry,
4. Zabezpieczenie przed brakiem wody,
5. Multimetr do mierzenia aktualnego napięcia, natężenia i zużycia prądu.
I to by było chyba wszystko. Pzdr.
"Teoretycznie, nie ma różnicy między teorią a praktyką, ale w praktyce jest" Y.B

Awatar użytkownika
MPA
Posty: 13
Rejestracja: 21 wrz 2021, 21:27

Re: Pytanie dotyczące konstrukcji sterownika/regulatora

Post autor: MPA » 19 lip 2022, 9:13

Co do 1. to każdą fazą z osobna nie da rady, bo mamy możliwość podłączenia zespołu grzałek w trójkącie na 400V, gdybyś przypadkiem regulował z osobna to nie wiadomo co może się dziać.
Jest sterowanie wszystkimi fazami na raz z takim samym ustawieniem.
Co do 2. już o tym pomyśleliśmy.
Co do 3. to jest 5 termometrów.
Co do 4. musimy to przemyśleć jak to ogarnąć.
Co do 5. to jedynie w swoim zakresie, z powodu tego samego co pisałem do 1. punktu.

Awatar użytkownika
zalobik
Klub Chlora
Posty: 242
Rejestracja: 20 mar 2018, 6:12

Re: Pytanie dotyczące konstrukcji sterownika/regulatora

Post autor: zalobik » 19 lip 2022, 12:13

Fakt źle się wyraziłem. Chodziło mi o to że jednym potencjometrem regulujemy 3f jednocześnie. Chodzi o to, żeby wszystkie grzałki można było wysterować na taką samą moc. Np. 12kw (2x3) na 50% da nam 6kw, na 25% 3kw itd.
"Teoretycznie, nie ma różnicy między teorią a praktyką, ale w praktyce jest" Y.B

Awatar użytkownika
MPA
Posty: 13
Rejestracja: 21 wrz 2021, 21:27

Re: Pytanie dotyczące konstrukcji sterownika/regulatora

Post autor: MPA » 19 lip 2022, 14:35

Jest tak jak napisałeś, na wszystkich 3 grzałkach ustawia się ten sam procent mocy, tak samo pracują, no chyba że grzałki masz nie równe to wtedy tak samo nie równo będą grzały bo jedne mogą być mocniejsze a drugie słabsze.

ODPOWIEDZ
kuchnie warszawa opinie