Pierwsze kroki w whisky

Rozmowy o wszystkim oprócz polityki
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
manowar
Posty: 122
Rejestracja: 10 mar 2018, 22:58

Pierwsze kroki w whisky

Post autor: manowar » 17 maja 2020, 22:42

Hej - podrzucę i tu mój temat z czarnego. Nie wchodząc w szczegóły - 10 flaszek do rozlewu na 7 osób. Pierwotnie miały być butelki polecane przez Tomka Millera na początek, ale zainteresowanie było małe - więc dokonałem zmian - w sumie daleko idących. Obecnie wygląda to tak - z krótkim uzasadnieniem dlaczego tak:

1. Queen Margot 8 yo - tak to ten osławiony blend z Lidla. Zwycięzca kategorii whisky mieszanych do 8 lat Whisky Award 2019. Dlaczego - bo jednak jakiś tani blend powinien się znaleźć, bo jednak wygrał i podobno zlał JW BL, bo kupić tylko dla siebie trochę strach ;) - i tyle tanich blendów, które były na miejscach 1-3 :P

2. Chivas Regal 12 - premium blend - a że w szafce u teścia znalazła się nieotwarta butelka to w wskakuje zamiast JW BL

3. Buffalo Trace Kentucky Straight Burbon - jest już zamówiony - burbon długo leżakowany 8 lat - więc ciekawiej niż JB White no i ładnie mi się wpisał w zamówienie w Winnicy Lidla

4. Gentelman Jack - zostaje z takich samych względów, dla których pojawiła się Chivas

5. jeszcze nie wybrany - ale na pewno jakiś irlandzki blend - może jakoś ciekawiej finiszowany... czyli pewnie Tullamore Dew Cider / Rum Cask, Jameson IPA / Black Barrel lub coś podobnego

6. Bushmils 10yo - irlandzki sm - zamówiony - będzie robił jako przykład podstawowego wypustu

7. Monkey Shoulder - pewnie zostanie - alternatywą może być Naked Grouse lub Cooper Dog - w każdym razie jakiś blend malt

8. Arran Lochranza Reserve - zamówiona - dlaczego - po pierwsze to coraz popularniejsza kategoria single maltów czyli nas (no age statment), które ostro naciskają na podstawowe wersje destylarni, po drugie nie barwiona karmelem, po trzecie nie filtrowana na zimno,

9. Ten polecany przez kwika Glenfiddich 15 - tu mam zgryz - mogę za 190 mieć starszy wypust (czerwona tuba) albo za 180 kupić nową wersję (fioltetowa) w Lidlu - niby obie z informacją, że SOLERA... dlaczego - no żeby można było zobaczyć też bardziej wyrafinowane wypusty.

10. tu mam mały dylemat... wejdzie albo japoński blend - jak się uda coś tanio dostać, albo ISLAY MIST Delux - czyli blend bazujący na maltach od Laiphroga - tak, żeby dać przedsmak dymnej whisky...

Podsumowując wydaje mi się, że obecne zestawienie jest dużo ciekawsze, bardziej przekrojowe i dające więcej doznań. Będzie trochę droższe, ale też bez przesady.
Będzie można je rozlać dla 7 osób więc zainteresowani proszeni są o dopisanie się do listy. Jak nikt się nie dopiszę - to wrzucę krótki opis każdej pozycji, żebyście wiedzieli co tracicie :P

1. manowar
2. kamilpl82 - bo zakładam, że nie rezygnujesz
3. fullbasse
Ostatnio zmieniony 17 maja 2020, 22:57 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
fullbasse
Posty: 14
Rejestracja: 11 kwie 2020, 0:39

Re: Pierwsze kroki w whisky

Post autor: fullbasse » 17 maja 2020, 22:46

możesz mnie dopisać, lista ciekawsza :zabawa

Awatar użytkownika
kamilpl82
Posty: 652
Rejestracja: 01 mar 2018, 15:22
Lokalizacja: Wielkopolska
Kontakt:

Re: Pierwsze kroki w whisky

Post autor: kamilpl82 » 18 maja 2020, 10:33

Tak jak pisałem nadal zainteresowany
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.

https://www.alkoholeforum.pl

Awatar użytkownika
Spawacz
Posty: 439
Rejestracja: 27 lut 2018, 13:27
Lokalizacja: zach-pom

Re: Pierwsze kroki w whisky

Post autor: Spawacz » 18 maja 2020, 11:36

Nie chciał bym wyjść na skąpca, ale wiele peso udział w takiej akcji :icon_abaras: w przedziale 50 -100 czy 100-200 ?

Awatar użytkownika
manowar
Posty: 122
Rejestracja: 10 mar 2018, 22:58

Re: Pierwsze kroki w whisky

Post autor: manowar » 18 maja 2020, 22:25

1. Queen Margot 8yo - 50 (za tyle widziałem ale nie wiem czy to promocja była czy cena regularna)
2. Chivas 12yo - mam - chodzą w okolicach 100 więc tak liczę
3. Buffalo Trace - 76
4. Gentleman Jack - 110 - taka cena średnia
5. Jameson IPA Cask - 76
6. Bushmils 10yo - 90
7. Monkey Shoulder - 99
8. Arran Lochranza Reserve - 102
9. Glenfiddich 15yo - 180
10. Islay Misty - 55

Razem - 938 / 7 -> 134 PLN
- do tego buteleczka i nakrętka x 10 ~ 15 PLN
- przesyłka ~15 PLN

czyli całość ok 165 zł.

1. manowar
2. kamilpl82
3. fullbasse
4. patrzal

Awatar użytkownika
Twaróg
Klub Chlora
Posty: 99
Rejestracja: 01 mar 2018, 17:04

Re: Pierwsze kroki w whisky

Post autor: Twaróg » 18 maja 2020, 23:10

manowar pisze:
18 maja 2020, 22:25
1. Queen Margot 8yo - 50 (za tyle widziałem ale nie wiem czy to promocja była czy cena regularna)
2. Chivas 12yo - mam - chodzą w okolicach 100 więc tak liczę
3. Buffalo Trace - 76
4. Gentleman Jack - 110 - taka cena średnia
5. Jameson IPA Cask - 76
6. Bushmils 10yo - 90
7. Monkey Shoulder - 99
8. Arran Lochranza Reserve - 102
9. Glenfiddich 15yo - 180
10. Islay Misty - 55

Razem - 938 / 7 -> 134 PLN
- do tego buteleczka i nakrętka x 10 ~ 15 PLN
- przesyłka ~15 PLN

czyli całość ok 165 zł.

1. manowar
2. kamilpl82
3. fullbasse
4. patrzal
5. Twaróg

Awatar użytkownika
manowar
Posty: 122
Rejestracja: 10 mar 2018, 22:58

Re: Pierwsze kroki w whisky

Post autor: manowar » 20 maja 2020, 17:23

1. manowar x 2
2. kamilpl82
3. fullbasse
4. patrzal
5. twaróg
6. kondon

I lista się zamknęła. Pro forma spytam czy ktoś chce jakąś butelkę do paczki? A może komplet butelek - zawsze to jeden komplet małpek mniej.
Alkohol już w całości jest kupiony - zostaje kupić małpki. Booteling pewnie w weekend. Jakieś fotki wrzucę pewnie i będę kontaktował się w sprawie ustalenia wysyłki.

Awatar użytkownika
Nowitcky
Posty: 28
Rejestracja: 10 mar 2018, 8:19
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Pierwsze kroki w whisky

Post autor: Nowitcky » 20 maja 2020, 18:48

nie dało by rady dopisać jeszcze mnie do tej listy ?? :icon_abaras:
Nie mylić problemu z alkoholem z chwilowym brakiem pieniędzy na alkohol

Awatar użytkownika
kamilpl82
Posty: 652
Rejestracja: 01 mar 2018, 15:22
Lokalizacja: Wielkopolska
Kontakt:

Re: Pierwsze kroki w whisky

Post autor: kamilpl82 » 20 maja 2020, 18:53

Jest tylko 7 setek, może ktoś Ci odstąpi, jak bardzo chcesz.
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.

https://www.alkoholeforum.pl

Awatar użytkownika
manowar
Posty: 122
Rejestracja: 10 mar 2018, 22:58

Re: Pierwsze kroki w whisky

Post autor: manowar » 20 maja 2020, 19:24

patrzal pisał na czarnym, że średnio z kasą stoi więc spytaj czy nie podzieli się pół na pół - buteleczki 50ml są do kupienia więc nie byłby to dla mnie wielki problem.

Jak się nie da - to ja podpytam czy mój pozaforumowy kolega nie podzieli się...

Awatar użytkownika
fullbasse
Posty: 14
Rejestracja: 11 kwie 2020, 0:39

Re: Pierwsze kroki w whisky

Post autor: fullbasse » 22 maja 2020, 23:00

Nowitcky pisze:
20 maja 2020, 18:48
nie dało by rady dopisać jeszcze mnie do tej listy ?? :icon_abaras:
Ty lubelskie, ja lubelskie mozemy gdzieś sie spotkać i po 50 ml degustować :zabawa

Awatar użytkownika
manowar
Posty: 122
Rejestracja: 10 mar 2018, 22:58

Re: Pierwsze kroki w whisky

Post autor: manowar » 17 cze 2020, 0:42

No więc jestem po pierwszej - zastrzegam szybkiej degustacji... teraz zrobię sobie troszkę przerwy potrenuję nos, ale na szybko wrzucę kilka spostrzeżeń.
Po pierwsze - starałem się rozlewać najrzetelniej jak potrafiłem. Kupiłem sobie cylinderek miarowy 100ml... i albo cylinderek jest trafiony o 4-6ml albo 0,7 nie jest 0,7... i z każdej butelki po rozlaniu 7x100ml jeszcze ciutka została - którą w miarę sprawiedliwie rozlałem...
Po drugie - ciemny kolor to żart... serio... w butelce wszystko jest znacznie ciemniejsze - faktycznie różnice są znacznie mniejsze i wszystko jest dużo jaśniejsze... a nie barwiony karmelem Arran to już w kieliszku prawie przezroczysty jest...
No to teraz krótkie notki - podkreślam na szybko i wszystkie z dzisiaj... będzie czas zrobić poważniejszą degustację...

1. Queen Margot
NOS - słodki, dużo wanilii i dębu, potem skóra i mokre drewno - na końcu wychodzi alkohol
SMAK - jest mało albo nic - smak ostry i palący
FINISZ - gorzka czekolada i tytoń

2. Chivas Regal
NOS - najpierw roślinny, potem dąb i na końcu cień cytrusów
SMAK / FINISZ - miałem problem bo nie czułem nic... paliła i nic więcej - może gdzieś tam pałętały się migdały, ale przede wszystkim alkohol

3. Buffalo Trace
NOS - bardzo słodki, trawa, kukurydza, potem kiszone siano/zbutwiałe drewno i alkohol
SMAK - pestki i mocno palony dąb, alkohol
FINISZ - pieprz i alkohol

4. Jack Gentleman
NOS - słodki, karmel, landrynki, wanilia, lekki przedgon - rozpuszczalnik / zielone jabłko
SMAK - gruszka
FINISZ - lakier, gorzka czekolada, syrop klonowy, kawa z mlekiem

5. Jameson
NOS - cytrusy i owoce - głównie zielone jabłka
SMAK - delikatny, drewno, albedo
FINISZ - lekko alkoholowy

6. Bushmills
NOS - trawa, gruszka, melon
SMAK - delikatny, kremowy, drewno
FINISZ - długi pieprzowy

7. Monkey Shoulder
NOS - słodki, kremowy, toffi
SMAK - drewno, tytoń, lekko dymny
FINISZ - tytoń, dym

8. Arran
NOS - bardzo słaby, surowy, kwiaty / przedgon, winogrona
SMAK - surowy, ale dość delikatny mimo wszystko
FINISZ - drewno, tytoń, spalony karmel

9. Isly Misty
NOS - wędzony torf, dym, lekko morski i słony
SMAK - bardzo pijalny, delikatny, dym i tytoń
FINISZ - długi, tytoń i skóra

10. Gelnfiddich
NOS - orzechy włoskie, roślinny, kremowy, wanilia, zielone jabłka
SMAK - lekko cierpki, beczka po czerwonym winie, pieprzny
FINISZ - długi słodkawy - może rodzynki, odrobina dymu i tytoniu

Z tego wszystkiego najbardziej mi smakował o dziwo Isly Mist i był najbardziej pijalny. Najmniej chyba Buffla Trace - chociaż fajnie pachniał. Chivas zdecydowanie gorszy od Queen Margot. Glenfiddich - jednak raczej rozczarowanie, zwłaszcza po opisach jaki on nie jest słodki... W sumie nieźle wypadł Arran - całkiem pijalny mimo surowości.
Dziwi mnie, że wyczuwałem przedgony (nuty lakierowo -acetonowe). Wszystkie znacznie lepiej pachniały z butelek niż z kieliszka - mimo że kieliszek degustacyjny.
Jutro wysyłam ostatnią paczkę i trochę potrenuję sensorykę - do flaszek wrócę za jakiś miesiąc i już na spokojnie próbka po próbce także z rozcieńczaniem zdegustuję i podzielę się z wami jeśli coś nowego się ujawni.

ODPOWIEDZ
kuchnie warszawa opinie