Jak się napić dobrego wina .

zielonka

Jak się napić dobrego wina .

Post autor: zielonka » 05 mar 2018, 21:00

Moje pojęcie o winie jest takie że są wina dobre i niedobre.
Niedobre to te które lecą kwasem lub octem albo są za słodkie albo wszystko naraz.
Piłem w życiu najwięcej czerwonego caberneta i to jest to co uwielbiam.
N adrugim miejcu muscaty.
Jak do tej pory nie spotkałem domowego wina które by nie miało jakichś wad z jednym jedynym wyjątkiem.
Wino kolegi euphorbia1 którego poznałem na forum C2H5OH jest po prostu rewelacyjne.
Tak więc jak chcecie spróbować dobrego swojskiego wina trza obłaskawiać tego gościa.To mistrz wina wg mnie.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Twaróg
Klub Chlora
Posty: 99
Rejestracja: 01 mar 2018, 17:04

Re: Jak się napić dobrego wina .

Post autor: Twaróg » 05 mar 2018, 21:15

No to kolego zieloneczko miałeś mało do czynienia z winiarzami. Trochę win popełniłem, wiedzę czerpałem z forum (nie AD) Mam nadzieję że jeszcze dojdzie do tego że skosztujesz moje. :35pijacy

defacto

Re: Jak się napić dobrego wina .

Post autor: defacto » 06 mar 2018, 7:52

Popełnić dobre wino, to sztuka, której mi jeszcze niestety brak.
Chciałbym kiedyś zaskoczyć drugą połówkę i stworzyć coś w półsłodkim stylu.
Owoców Ci u nas dostatek, chęci są, miejsce jest, ale wiedzy w temacie niedobór.
Jak to zaplanować, jakim szczepem postraszyć owocowy nastaw, ile dosłodzić (raz czy partiami)kiedy przerwać ferment, jak chronić nastaw przed chorobami, etc etc.
Jak się napić dobrego wina ? Trzeba je po pierwsze popełnić.
Panie i Panowie, znawcy i winiarze.
Jeśli nie jest to tajemna wiedza, to czy mogę liczyć zatem na kilka dobrych przepisów w tym temacie ?
:daumenhoh Pozdrawiam

zielonka

Re: Jak się napić dobrego wina .

Post autor: zielonka » 09 mar 2018, 16:38

No to kolego zieloneczko miałeś mało do czynienia z winiarzami.
Trochę miałem mam niedaleko sąsiada który robi takie wino jakie zaplanuje co uważam za dużą sztukę ponieważ mój ojciec zawsze robił takie jakie wyszło. Polskie wina w ogóle a swojskie w szczególności często zalatują kwasem lub octem. No i smak jednak jest inny. Jednak euphorbia1 dokonał tego że jego wina smakują jak włoskie czy francuskie i to uważam za ogromne osiągnięcie.
Mam nadzieję i Twoje Twarogu spróbować kiedyś- i sadzę że zapewne wiesz co mówisz o swoich winach.

Szlumf
Posty: 47
Rejestracja: 09 mar 2018, 23:17

Re: Jak się napić dobrego wina .

Post autor: Szlumf » 09 mar 2018, 23:52

Zielonka czy jesteś ortodoksem i za wino uważasz tylko ferment z winogron? Jeżeli nie to polecam wino z wiśni. A najlepiej samodzielnie zrobione. Już po 3 latach dobierzesz pasujące Ci parametry. To co wcześniej zepsujesz przedestylujesz na doskonałą wiśniowicę. Mam syna somaliera i moje wiśniowe ocenia bardzo wysoko.

Eldier
Posty: 4
Rejestracja: 09 mar 2018, 22:59

Re: Jak się napić dobrego wina .

Post autor: Eldier » 10 mar 2018, 0:43

Szlumf
Mogę podesłać kilka swoich do oceny?

Wg mnie bardzo łatwo jest zrobić wino bez wad, dobre już trochę trudniej, ale nie jest to niemożliwe. Wystarczy trzymać się kilku prostych zasad:
dobre owoce przede wszystkim, jak będą niedojrzałe wyjdzie kwas bez smaku. Przejrzałe też się średnio nadają, bo wprowadzają nieciekawe nuty. Muszą być mocno dojrzałe, ale bez oznak pleśni, gnicia, obicia itp. Im lepsze owoce tym lepsze wino. Nawet najlepszy winiarz nie zrobi dobrego z ciulowych owoców.
Druga sprawa to odpowiedni dodatek wody lub mieszanie owoców tak, żeby wyrównać kwasowość. Można używać specjalnych drożdży które redukują kwas, lub strącać węglanem wapnia. Fajne połączenie wyjdzie z wiśni i czereśni, jabłek i rodzynek, gruszek i jabłek, prawie wszystkie takie w których kwaśne owoce dodajemy do tych mdłych. Jak by ktoś chciał zgłębić temat to napisze coś więcej. Warto dodać, że niektóre owoce trzeba dokwaszać, dlatego bardzo fajne połączenie wychodzi z miksu czarnego bzu z czarną porzeczką. Jednak posmak czarnego bzu nie wszystkim pasuje.
Kolejna sprawa - dobór drożdży. Otrzymanie dobrego wina zaczyna się od jego zaplanowania, bo od tego zależy jakie drożdże dobierzemy, jak długo będzie fermentować miazgę, jak dużo rozcieńczyć sok. Zasada jest taka, że im mocniejsze wino planujemy tym może być słodsze, kwaśniejsze i bardziej ekstraktywne. Z tego samego surowca można otrzymać różne typy win, ale podstawą jest plan na to wino.
Warto postawić również na higienę i dezynfekcję, ale z drugiej strony nie trzeba przesadzać i np wapnować ścian, czy też kłaść płytek w całym domu :D

No to tak ogólnie, generalnie temat rzeka, ale nie jest to coś bardzo skomplikowanego.

defacto - napisz jakie masz owoce i coś pomyślimy. Później założysz odpowiedni wątek i tam Ci pomogę trochę :) Od czegoś trzeba zacząć, żeby można było odnośniki wysyłać dla nowych :D

Szlumf
Posty: 47
Rejestracja: 09 mar 2018, 23:17

Re: Jak się napić dobrego wina .

Post autor: Szlumf » 10 mar 2018, 1:19

Eldier.
Twoja wypowiedź to po prostu kwintesencja tematu. Niestety z powodów zdrowotnych ograniczam się do wyższych destylatów. Ale może należy przypomnieć miłościwie nam panującym, że warto promować to co nasze. Polskie miody pitne wygrywają w konkursach w USA. Nasze owocowe wina też pewnie by przodowały.

Premier
Posty: 15
Rejestracja: 05 mar 2019, 18:15

Re: Jak się napić dobrego wina .

Post autor: Premier » 13 mar 2019, 18:59

Od dwóch lat jestem w posiadaniu 4 starych drzew wiśniowych, wiśnie mają duże i ciemne, bardzo słodkie ( ogólnie Lubie wisnie jako owoc i te są jednymi z lepszych jakie jadłem) wino z tych wisni to pyszota , świadczyć o tym może to ze nie wiele już go zostało, a i niewiele rozdałem... o gustach się oczywiście nie dyskutuje ale uważam że wisnie to świetny surowiec na wino
Lojalność to towar który szybko się psuje.

Awatar użytkownika
doctore
Posty: 517
Rejestracja: 05 mar 2018, 12:20
Lokalizacja: 3 city

Re: Jak się napić dobrego wina .

Post autor: doctore » 13 mar 2019, 20:41

@Premier, winko z wiśni superackie, a próbowałeś zrobić nalewkę? Jak masz takie dobre owoce to naleweczka też będzie bardzo dobra. :okok:

Awatar użytkownika
manowar
Posty: 122
Rejestracja: 10 mar 2018, 22:58

Re: Jak się napić dobrego wina .

Post autor: manowar » 09 sie 2019, 0:02

Dla lubiących tak jak ja smaczne trunki w rozsądnych cenach - https://play.google.com/store/apps/deta ... .app&hl=pl - banalnie proste - a można znaleźć w biedronkach czy innych tanich sklepach dobre wino w dobrej cenie

ODPOWIEDZ
kuchnie warszawa opinie