Swój bigosik, z własnej kapuchy

kociołek
Posty: 22
Rejestracja: 08 kwie 2018, 11:26
Lokalizacja: Wawa okolice

Swój bigosik, z własnej kapuchy

Post autor: kociołek » 14 gru 2018, 22:03

Witam szanowne grono może macie jakieś fajne Przepisy na beegees z swojej ukiszonej kapusty. 😁

Awatar użytkownika
kamilpl82
Posty: 652
Rejestracja: 01 mar 2018, 15:22
Lokalizacja: Wielkopolska
Kontakt:

Re: Swój bigosik, z własnej kapuchy

Post autor: kamilpl82 » 14 gru 2018, 22:06

Przepisów jest milion, ale według mnie najlepszy rezultat daje połączenie kapusty kiszonej ( nie kwaszonej) i kapusty białej w stosunku pół na pół, i kilku dniowe gotowanie.
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.

https://www.alkoholeforum.pl

kociołek
Posty: 22
Rejestracja: 08 kwie 2018, 11:26
Lokalizacja: Wawa okolice

Re: Swój bigosik, z własnej kapuchy

Post autor: kociołek » 14 gru 2018, 22:10

Takiej opcji jeszcze nie próbowałem dzis gotowalem na jutrzejszego firmowego gwiazdora kapucha własną nie kupna, grzyby i. Oczywiście nasza Polska świnka, wyszło malina, 😁, ale ze spożycie przesadziłem 😁

Awatar użytkownika
kamilpl82
Posty: 652
Rejestracja: 01 mar 2018, 15:22
Lokalizacja: Wielkopolska
Kontakt:

Re: Swój bigosik, z własnej kapuchy

Post autor: kamilpl82 » 14 gru 2018, 22:22

Nie będę się rozpisywał jak dokładnie robię bigos, ale po kolei kapusta kiszona + biała do gara + bulion, na patelnię wędzonki wszelakie im więcej tym lepiej, dodatkowo kiełbasy do oporu :mniam:, kiedy kapusta dojdzie dodajemy śliwki i mięsiwo, doprawiam do smaku pieprzem i warzywkiem oraz magi, i w zasadzie to wszystko, żadnego koncentratu pomidorowego i żadnych magicznych przypraw.
Gotujemy kilka godzin pierwszego dnia, a następnie przez tydzień codziennie po godzinie od zagotowania.
Ot i cała filozofia mojego przepysznego bigosu :mniam:
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.

https://www.alkoholeforum.pl

Awatar użytkownika
doctore
Posty: 517
Rejestracja: 05 mar 2018, 12:20
Lokalizacja: 3 city

Re: Swój bigosik, z własnej kapuchy

Post autor: doctore » 16 gru 2018, 10:16

A przepis na mój bigos jest następujący:
Oczywiście tak jak @kamilpl82 kapusta świeża i kiszona 50:50 ( mniej więcej, tu nie ma reguły), mięsiwo świeże typu łopatka i boczek, suszone grzyby, suszone śliwki, sól, pieprz i przyprawa do bigosu. Jeżeli dodaję kiełbasę to niedużo i musi być super jakości, żadne tam po 8-10 zł./kg :paluszkiem: Nie podaję tu ilości i proporcji czego ile, ponieważ każdy ma swoje upodobania. Jedni wolą więcej mięsa a inni mniej itp.

Białą kapustę szatkuję , do gara, zalewam wodą i chwilkę obgotowuję, dosłownie spażam i odcedzam. Kiszoną kapustę odciskam a jeśli jest dla mnie za kwaśna to dodatkowo płuczę w wodzie i dodaję do białej. Mięso kroję w kostkę, obsmażam na tłuszczu gęsim na patelni i do kapuchy. Grzyby moczę w wodzie przez kilka minut aby trochę zmiękły i do gara razem z wodą, w której moczyły się. Wszystko dokładnie mieszam i na gaz. Gotuję :icon_cooking: na małym ogniu co jakiś czas mieszając do momentu aż mięso jest już prawie miękkie. Doprawiam solą i pieprzem do smaku oraz dodaję przyprawy do bigosu i śliwki oraz pokrojoną w kostkę i usmażoną kiełbasę. Jeśli to jest kiełba wędzona własnej roboty :mniam: to dodaję ją bez podsmażania. Następnego dnia gar z bigosem na gaz i od momentu zagotowania gotuję na małym ogniu przez godzinkę. Trzeciego dnia powtarzam tę czynność i gorący pakuję do słoików. Jak jest ich sporo to po ostygnięciu pasteryzuję przez godzinkę.
Smacznego :mniam:

Awatar użytkownika
Spawacz
Posty: 439
Rejestracja: 27 lut 2018, 13:27
Lokalizacja: zach-pom

Re: Swój bigosik, z własnej kapuchy

Post autor: Spawacz » 16 gru 2018, 21:14

Najlepszym bigosem który do tej pory udało mi sie popełnić i oczywiście sporzyć był tgz bigos poweselny. :mniam: Proporcje kapusty słodkiej do kiszonej pominę ponieważ każdy ma swój typ kwasowości. Koledzy robią 50/50 może być i tak. :niewiem Istotną proporcją zrównoważonego bigosu wręcz kluczową w moim przypadku jest to czy chce kapuste z mięsem czy mięso z kapustą. :paluszkiem: Zawsze wybieram tę 2gą opcję. :0wacko2 W takim bigosie powinno się znaleźć tak naprawde wszystko co nie potrzebne w lodówce poza mięsami panierowanymi. :paluszkiem: Po weselu pozostało swojskich wędzonek tupu szynka schab kiełbasa swoja wędzona i biała. Pieczone mięsa szynka schab karkówka pozostałości świerzego mięsa :angry7 . Generalnie wszystko podsmażone i wybełtane w proporcji 50/ 50 mięso / kapusta. :mniam: Przyprawy a jakrze koncentrat pomidorowy ale to kwestia gustu, liść laurowy, ziele angielskie, czosnek, pieprz i sól. Polecam też dodanie grzybów suszonych ja akurat polecam borowiki ceglastopore ze względu na bardzo intensywny aromat oraz bardzo intensywną barwę. Niestety bigos poweselny udało mi się robić i jeść jak narazie tylko raz :bezradny: ale nie wykluczone że los da spożyć go jeszcze raz jeśli żona obecna bedzie niegrzeczna :hura: . Warto by to powtórzyć :daumenhoh

ODPOWIEDZ
kuchnie warszawa opinie