Marudny Kurak

Awatar użytkownika
kamilpl82
Posty: 652
Rejestracja: 01 mar 2018, 15:22
Lokalizacja: Wielkopolska
Kontakt:

Marudny Kurak

Post autor: kamilpl82 » 13 kwie 2018, 21:23

"Przepis dostałem od kolegi Marudy, on natomiast ma go z pewnego już nie istniejącego forum.
"[01.03] fimak Nocne rozmowy Polaków

Zostałem parę lat temu poczęstowany kurczakiem w galarecie. Bardzo mi posmakował, a ze przepis jest tak prosty, że już prostszy być nie może, to udało mi się go zapamiętać a później wiele razy zrobić!

Bierze się kurczaki jeden czy dwa i dzieli na kawałki (np. na 8 części). Wkłada się w solankę, „na jajko” na 24 godziny. Potem wyjmuje się je, opłukuje pod kranem i wkłada (nie ubijać, raczej luźno) do słoików, takich po ogórkach, tak nie więcej jak do 3/4 wysokości słoika i zalewa źródlana zimna woda, nie więcej jak tez do tej wysokości (to znaczy 3/4). Później zakręca się wieczka, do gara i na wolnym ogniu 1, 5 - 2 godziny. I koniec! Wyjmuje się te słoiki a jak ostygną, to do lodówki.

Na drugi dzień mamy w słoiku kurczaka w we własnej galarecie! Przechowuje się długo! co najmniej 3 miesiące może sobie stać i czekać, aż się cos tam wyfermentuje czy wydestyluje, żeby było czym popić.

PS. Żadnych innych dodatków tylko sól.

To jest przepis dla leniucha i wsadza się kawałki kurczaka z kośćmi, one zresztą są później dosyć miękkie w tej galaretce. Woda źródlana to taka która się pije na surowo, bez przegotowania, może być mineralna tez ale oczywiście nie gazowana, ja zalewam oligoceńska, bo mam studnie o krok od domu!

Otóż za czasów kartkowych, trafiłem kiedyś raniutko do jednej starszej pani w Siedlcach z przesyłką od kogoś z zagranicy. Ona jak to Polka, z dużą gościnnością, zaproponowała mi śniadanie. Ale mówi:
Nie mam nic specjalnego, tylko mi została galaretka z kurczaka, bo trzy miesiące temu pochowałam męża i tak stoi od tamtego czasu. Przyznam się ze miałem pewne opory, kiedy w pojawiła się na stole, bo myślę sobie, mogę później do domu wracać na raty z częstymi przystankami (miałem stamtąd dobre 85 km). Ale było to smaczne i dalej już wiecie. Przepis i samodzielne próby w domu. "

Ja ze swojej strony zmieniłem troszkę solankę ja robię według przepisu na 10litrów wody 1kilogram soli, według mnie solanka jest 100% powtarzalna.
A co do do smaku Marudnego Kuraka to byłem zaskoczony, bo prócz soli nic nie dodawałem a kurak wyszedł rewelka, galat też super.
Słoiki są dobrą i szybką alternatywą na pyszną przekąskę a kuraka można wykorzystać również jako bazę do różnych zup."Obrazek
Obrazek
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.

https://www.alkoholeforum.pl

ODPOWIEDZ
kuchnie warszawa opinie