Czereśniówka

Awatar użytkownika
doctore
Posty: 517
Rejestracja: 05 mar 2018, 12:20
Lokalizacja: 3 city

Czereśniówka

Post autor: doctore » 03 cze 2019, 13:18

Pilnie potrzebny przepis na to co zrobić z czereśni. :krzyk: :krzyk: :krzyk:
Dostałem 2 kg czereśni, które za bardzo nie nadają się do zjedzenia (trochę niedojrzałe) a szkoda wyrzucać.
Chcę je jakoś zagospodarować, macie jakieś sprawdzone przepisy?

Znalazłem takie przepisy na czereśniówkę.

I. Czereśniowa

Składniki:
- 1 kg czereśni
- 50 dag cukru
- sok z 1 cytryny
- 1 l wódki 45 %

Dojrzałe czereśnie oczyścić i umyć. Wrzucić, nie usuwając pestek, do gąsiorka i zalać wódką. Szczelnie zamknąć i odstawić na miesiąc w ciepłe miejsce, co parę dni mieszając.
Następnie zlać płyn i po dodaniu przecedzonego soku z cytryny zamknąć szczelnie i odstawić w chłodne miejsce. Owoce zasypać cukrem, przykryć i trzymać w cieple przez tydzień.
Kiedy cukier rozpuści się, połączyć wytworzony syrop z odlanym wcześniej alkoholem. Odstawić na tydzień pod przykryciem, po czym przefiltrować przez bibułę filtracyjną, rozlać do butelek i zakorkować.
Trzymać w piwnicy przez 3 miesiące.

II. Czereśniowa na rumie

Składniki:
- 2 kg czereśni
- 1 laska wanilii
- 12 goździków
- 40 dag cukru
- 1 l rumu

Dojrzałe, ciemne czereśnie opłukać, wydrylować i wrzucić do gąsiorka, przesypując cukrem. Dodać przekrojoną wzdłuż laskę wanilii i goździki. Zalać rumem i szczelnie zamknąć. Odstawić w ciemne, chłodne miejsce. Po 4 miesiącach przefiltrować trunek przez bibułę, rozlać do butelek i zakorkować.
Wynieść do piwnicy na 3 miesiące.

Który z nich? A może macie coś lepszego?

Awatar użytkownika
wawaldek11
Posty: 569
Rejestracja: 09 mar 2018, 22:28
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska

Re: Czereśniówka

Post autor: wawaldek11 » 03 cze 2019, 14:10

W pierwszym przepisie jest dużo cukru - będzie słodko....
Na nalewki należy przeznaczać najlepsze, zdrowe, dojrzałe i pachnące owoce. Wtedy nalewka jest super!
Ale jak się nie ma tego, co się lubi.... :2smiech Chętnie bym liznął finalnego wyrobu :mniam:
W tym sezonie czarno widzę owocobranie i dlatego zamówiłem w cukierni sok po owocach - odciek czy jakoś tak.

Awatar użytkownika
doctore
Posty: 517
Rejestracja: 05 mar 2018, 12:20
Lokalizacja: 3 city

Re: Czereśniówka

Post autor: doctore » 03 cze 2019, 14:52

wawaldek11 pisze:
03 cze 2019, 14:10
Ale jak się nie ma tego, co się lubi.... :2smiech Chętnie bym liznął finalnego wyrobu :mniam:
W tym sezonie czarno widzę owocobranie i dlatego zamówiłem w cukierni sok po owocach - odciek czy jakoś tak.
Dokładnie, mógłbym kompot ugotować ale chcę spróbować nalewki.
Dużo tego nie będzie ale masz flaszeczkę zagwarantowaną :okok:
Wczoraj byłem u córki i muszę powiedzieć, że u nich na działce zawiązało się sporo:
1. wiśni
2. gruszek
3. jabłek
4. śliwka jest młoda to jeszcze nie będzie owocować
5. moreli (po prostu drzewo oblepione - więcej owoców niż liści :2smiech )

Awatar użytkownika
wawaldek11
Posty: 569
Rejestracja: 09 mar 2018, 22:28
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska

Re: Czereśniówka

Post autor: wawaldek11 » 03 cze 2019, 15:17

To super!
U mnie były kilka razy przymrozki do -4 i doopa. Nawet część truskawek ma takie dziwne, czarne środki kwiatków :icon_abaras:

ODPOWIEDZ
kuchnie warszawa opinie