Dodać cukru, czy dolać spirytusu?

defacto

Dodać cukru, czy dolać spirytusu?

Post autor: defacto » 12 maja 2019, 11:20

:witaj:
Czy lepiej jest dodać cukru do soku jabłkowego w celu zwiększenia wydajności w późniejszych procesach, czy też lepszym rozwiązaniem okaże się dolanie spirytusu do sfermentowanego nastawu?
Może ortodoks z późniejszym dolaniem spirytu okaże się lepszym wyjściem?
Co koleżanki i koledzy o tym myślą?
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
kamilpl82
Posty: 653
Rejestracja: 01 mar 2018, 15:22
Lokalizacja: Wielkopolska
Kontakt:

Re: Dodać cukru, czy dolać spirytusu?

Post autor: kamilpl82 » 12 maja 2019, 11:27

Ja już kiedyś pisałem i przekonywałem że lepsze rezultaty daje destylat z macerowanych owoców w spirytusie, niż fermentowanie owoców, ale to takie moje prywatne spostrzeżenie.
Ja osobiście na pewno bym cukru nie dodawał, tylko spirytus po fermentacji.
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.

https://www.alkoholeforum.pl

Awatar użytkownika
Spawacz
Posty: 439
Rejestracja: 27 lut 2018, 13:27
Lokalizacja: zach-pom

Re: Dodać cukru, czy dolać spirytusu?

Post autor: Spawacz » 12 maja 2019, 11:28

1sze to fermentacja i produkcja pozaetanolowych związków z cukru buraczanego, 2gie to rozrzedzenie nastawu i odzysk wlanego spirolu a 3cie to sposób destylacji. 1 Dodasz cukru zwiększysz procent końcowy ale zwiększysz również ilość przed i po gonów dodając buraczka do smaczku. 2 ja bym sobie odpuścił dolewanie spirolu do nastawu i robienie roboty jeszcze raz z tym samym etanolem. 3 i wg mnie najważniejsze sposób przeprowadzenia destylacji bo raczej nie będziesz tego robił na pełnowymiarowej rurce?

Awatar użytkownika
Siara76
Moderator
Posty: 491
Rejestracja: 27 lut 2018, 19:12

Re: Dodać cukru, czy dolać spirytusu?

Post autor: Siara76 » 12 maja 2019, 11:40

Moim zdaniem jeśli masz startowe 11blg to w 30l nastawu masz niecałe dwa litry alko więc aby się opłacało to gonić za pierwszym razem dolał bym spirolu tu twoja decyzja ile możesz sobie przeliczyć ile byś dodał cukru i zamiast tego spirol! I tak puszczane będzie na dwa razy więc wlany spirol będzie już tylko nośnikiem smaku a cięcia można już na czymś robić! Jak masz w chuj soku to jeszcze bym się zgodził ortodoks itp ale mając 50l soku :icon_abaras: mocno bym się zastanowił czy warto :bezradny: decyzja należy do Ciebie. Przykładowo uzyskasz 5 l surówki rozcieńczysz do 30 l zanim poleci dobre chwilę serca i pogon no ale dla smakosza kalvadosa :oklasky: :okok: jestem za ale ja do nich nie należę :bezradny: :bezradny: :bezradny:

defacto

Re: Dodać cukru, czy dolać spirytusu?

Post autor: defacto » 12 maja 2019, 11:46

Spawacz pisze:
12 maja 2019, 11:28
bo raczej nie będziesz tego robił na pełnowymiarowej rurce?
No raczej na pełnowymiarowej, gdyż taką tylko posiadam ale bez złóża.
kamilpl82 pisze:
12 maja 2019, 11:27
lepsze rezultaty daje destylat z macerowanych owoców w spirytusie, niż fermentowanie owoców, ale to takie moje prywatne spostrzeżenie.
Możesz podać masę owoców do ilości spirytusu?

Awatar użytkownika
kamilpl82
Posty: 653
Rejestracja: 01 mar 2018, 15:22
Lokalizacja: Wielkopolska
Kontakt:

Re: Dodać cukru, czy dolać spirytusu?

Post autor: kamilpl82 » 12 maja 2019, 12:37

Nie podam ci żadnych liczb bo wszystko robiłem na wariata, zalałem wiśnie spirytem tak żeby były przykryte i tyle, ale jak sok to myślą że 1-1 lub 1-1,5 oczywiście sok do spirytu, powinno byś ok.
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.

https://www.alkoholeforum.pl

defacto

Re: Dodać cukru, czy dolać spirytusu?

Post autor: defacto » 12 maja 2019, 19:06

Postanowiłem, że dosłodzę sok glukozą. Wykorzystam 4kg glukozy na 50l soku.
Jest czystsza od cukru, więc pozostawi mniej substancji ubocznych.
Jaki będzie efekt, zobaczymy.

Awatar użytkownika
manowar
Posty: 122
Rejestracja: 10 mar 2018, 22:58

Re: Dodać cukru, czy dolać spirytusu?

Post autor: manowar » 14 maja 2019, 8:59

Jeśli byłbyś zainteresowany to znalazłem od producenta pod Warszawą koncentrat soku jabłkowego. Powinien mieć ok 75 brx do rozcieńczania z wodą w stosunku 1/7. Mogą sprzedać opakowanie 25l w cenie 9.45/l co jak porównywałem ceny koncentratu w detalu jest bardzo ok. Bardzo daleko do nich nie mam a do Warszawy mogą dowieźć. Może jesteś zainteresowany podziałem zamówienia? Wydaje się to najlepsza opcja dla zwiększania wydajności przy zachowaniu ilości destylacji.

defacto

Re: Dodać cukru, czy dolać spirytusu?

Post autor: defacto » 17 maja 2019, 21:10

Dzięki za propozycję, ale raczej nie skorzystam. Może następnym razem.
Tymczasem soczek już pracuje. Po dodaniu 2kg glukozy, blg wzrosło o ok.5 i oscyluje w granicach 16Blg.
Dwa jednakowe nastawy na bayanusach ale mimo takich samych parametrów, jeden wyraźnie ospały :niewiem
Pozdro

Awatar użytkownika
freek
Posty: 37
Rejestracja: 15 mar 2018, 19:52

Re: Dodać cukru, czy dolać spirytusu?

Post autor: freek » 20 maja 2019, 3:51

Może chłopaki z drugiej paczki jakieś słabsze albo stare, ale pewnie się rozbujają, jak nie to nie czekaj i następne syp bo szkoda soku. Ja się właśnie zastanawiam czy na winnych to zrobić czy na alkotekach turbo fruit, bo tez mam soczek.

defacto

Re: Dodać cukru, czy dolać spirytusu?

Post autor: defacto » 20 maja 2019, 15:51

Rozbujały się, aż miło słuchać a jeśli również masz soczek, to tylko winnym szczepem to postrasz. Ale to już Twój wybór. Pozdrawiam

ODPOWIEDZ
kuchnie warszawa opinie